2009-07-17: Wyciek kwasu solnego w Opolu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 17 lipca 2009

17 lipca 2009 około 1 w nocy w centrum Opola doszło do wycieku kwasu solnego z cysterny o pojemności 53 ton znajdującej się na bocznicy kolejowej. Nie zarządzono ewakuacji okolicznych mieszkańców.

Policja poinformowała, iż wyciek nie stanowi zagrożenia ani ekologicznego ani dla ludności mieszkające w okolicach Dworca Głównego. Mimo to mieszkańcy zostali poproszeni o nie otwieranie okien. Wokół miejsca zdarzenia straż pożarna umieściła kurtyny wodne mające zapobiec rozprzestrzenieniu się oparów żrącej cieczy. Przyczyna wycieku nie jest dotychczas znana. Początkowo z uszkodzonego zbiornika uwalniało się ok. 5-6 litrów kwasu na 10 minut. Wskutek nadciśnienia liczba ta ulegała zwiększeniu. Ratownicy z oddziału do walki ze skażeniem chemicznym otworzyli pokrywę rewizyjną doprowadzając do wyrównania ciśnienia a sama ciecz wyłapywana jest do specjalnych pojemników.

Kwas solny a właściwie roztwór chlorowodoru w wodzie, mimo iż znajduje się jako środek wspomagający trawienie w żołądkach ssaków (w odpowiednim rozcieńczeniu) oraz wykorzystywany jest w przemyśle jest substancją niebezpieczną której obrót w Polsce jest ograniczony.

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa opolskiego
Wikinews
Opolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie opolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Opola | Nysy | Brzegu | Prudnika | Dobrodzienia | Głuchołaz
pozostałych miejscowości