2009-07-17: Operacje w prowincji Helmand - bieżąca sytuacja

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 17 lipca 2009
Azja

W afgańskiej prowincji Helmand nadal trwają dwie operacje prowadzone równolegle przez siły ISAF.

Operacja Pazur Pantery[edytuj | edytuj kod]

Operacja Pazur Pantery (Panchai Palang) rozpoczęła się w nocy z 19 na 20 czerwca 3 000 żołnierzy brytyjskich, 700 duńskich, 650 afgańskich oraz 140 estońskich. Walki związane z operacją toczą się przede wszystkim w rejonie Babaji na północ od miasta Laszkar Gah, które jest stolicą prowincji. Od początku talibowie postawili silny opór. Dotychczas zginęło 16 brytyjskich żołnierzy, a ponad 36 zostało rannych.

Celem operacji jest zabezpieczenie kanałów, rzek oraz dróg do nich prowadzących poprzez utworzenie stałej obecności sił ISAF w tym regionie przed wyborami prezydenckimi w Afganistanie 20 sierpnia 2009r.

Operacja Cios Miecza (Khanjar)[edytuj | edytuj kod]

Marines podczas desantu

Operacja rozpoczęła się desantem 4 tys. amerykańskich marines w okolicach miasta Nawa na południe od Laszkar Gah 2 lipca o 1:00 czasu lokalnego. Amerykanów wspiera 650 żołnierzy afgańskich. Chociaż operacja miała na celu wyeliminowanie talibów z prowincji to realnym celem okazało zdobyć zaufanie społeczeństwa i poprawić bezpieczeństwo przed wyborami prezydenckimi.

Pierwszego dnia marines napotkali minimalny opór. Dzień później doszło już do ciężkich walk w dystrykcie Garmser w których wg USA zginęło do 40 talibów. Dotychczas w walkach zginęło 6 Amerykanów i 2 Afgańczyków.

Źródła[edytuj | edytuj kod]