2009-07-17: Benedykt XVI w szpitalu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Benedykt XVI
piątek, 17 lipca 2009

Papież Benedykt XVI trafił rano w piątek, 17 lipca 2009, do szpitala w Aosta (Włochy) po tym jak przewrócił się w domu w Les Combes (Francja) podczas wakacji w Alpach. Włoskie media donoszą o pękniętym nadgarstku prawej ręki głowy Kościoła katolickiego, który został nastawiony.

Szpital poinformował o dokonaniu prześwietlenia nadgarstka papieża oraz przeprowadzeniu pełnych badań kontrolnych. Sama ręka została unieruchomiona. Benedykt XVI miał pozostać w szpitalu kilka godzin na obserwację jednak lekarze zadecydowali o przeprowadzeniu operacji nadgarstka - złamanie nastąpiło z przemieszczeniem, co wymagało nastawienia kości. Ksiądz Federico Lombardi - rzecznik Watykanu - oświadczył, że do zdarzenia doszło w nocy. Papież, mimo iż nie poczuł się źle (jest ogólnie zmęczony co spowodowane jest obowiązkami) został od razu zbadany przez przebywającego z nim kardiologa. Lombardi stwierdził: "To nic poważnego. Myślę, że [papież] będzie kontynuował wakacje." Następnego dnia papież został przewieziony do szpitala, do którego wszedł o własnych siłach ok. 9:45, przedtem normalnie zjadł śniadanie i odprawił mszę. Jego stan określany jest jako dobry.

Wakacje Ojca Świętego rozpoczęły się 13 i mają potrwać do 29 lipca. Zmianie może ulec plan odwiedzenia 19 lipca Romano Canavese, gdzie papież chciał odmówić z wiernymi Anioł Pański.

Źródła[edytuj | edytuj kod]