2009-07-16: Endeavour wystartował

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 16 lipca 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Emblemat misji STS-127

Wahadłowiec Endeavour wystartował w środę, 15 lipca 2009 o godz. 22:03 czasu UTC czasu lokalnego (16 lipca o godzinie 00:03:10 czasu polskiego) z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie. Jego celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie powinien dolecieć w piątek. Na pokładzie promu znajduje się siedmioosobowa załoga, w tym 46-letnia astronautka z Kanady Julie Payette oraz Timothy Kopra, który pozostanie na stacji przez najbliższe cztery miesiące i zastąpi powracającego na Ziemię Japończyka Koichi Wakatę. NASA kilkakrotnie przekładała start promu kosmicznego Endeavour do lotu na stację orbitalną. Pierwotnie start był zaplanowany na 13 czerwca. Opóźnienie to wynik kontroli technicznej i wynik wykrycia niewielkiej usterki oraz warunków atmosferycznych. Po usunięciu usterki misja STS-127 szczęśliwie wyruszyła w kosmos, aby wynieść na orbitę zaopatrzenie dla międzynarodowej stacji kosmicznej.

Celem misji promu Endeavour jest dostarczenie na Międzynarodową Stacją Kosmiczną trzeciej, ostatniej części japońskiego laboratorium Kibo. Dwa pozostałe elementy wartej miliard dolarów konstrukcji zostały tam dostarczone w ubiegłym roku. Podczas szesnastodniowej misji Endeavour zaplanowano 5 spacerów kosmicznych.

NASA ma nadzieję całkowicie ukończyć budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Także w tym samym roku promy kosmiczne przejdą na emeryturę. Trwają prace nad opracowaniem nowego środka transportu ludzi i surowców w kosmos.

Misja STS-127 jest transmitowana "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-127


Źródło: NASA