Przejdź do zawartości

2009-07-14: W Somalii uprowadzono dwóch francuskich radców rządowych; porywacze dwóch wolontariuszek z Darfuru żądają 2 mln dolarów; uwolnienia zakładników w Nigrze oraz na Filipinach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Afryka
wtorek, 14 lipca 2009

Z hotelu w Mogadiszu uprowadzono dwóch francuskich doradców rządowych. Nie wiadomo, kto stoi za uprowadzeniem.

- Kilku uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do Safahi Hotel, wycelowało broń w strażników, weszli do pokoi hotelowych i odeszli z dwoma Francuzami - powiedział agencji Reutera kierownik hotelu. Wcześniej sądzono, iż porwani to dziennikarze.

Do porwania doszło dwa dni po krwawych walkach w północnym Mogadiszu w których zginęły 43 osoby.

Porywacze dwóch wolontariuszek z Darfuru żądają dwóch milionów dolarów[edytuj | edytuj kod]

Porwane 3 lipca w sudańskim Darfurze dwie wolontariuszki organizacji humanitarnej GOAL są nadal przetrzymywane, a ich porywacze żądają 2 mln dolarów. Rząd sudański już odpowiedział, że nie zapłaci porywaczom okupu.

Terroryści zwolnili dwóch zakładników[edytuj | edytuj kod]

W niedzielę 12 lipca rebelianci z grupy Abu Sayyaf na Filipinach uwolnili 61-letniego pracownika Czerwonego Krzyża Włocha Eugenio Vagniego, porwanego 15 stycznia. Włoch został porwany z Szwajcarem i Filipinką, którzy zostali uwolnieni w kwietniu

Także 12 lipca północnoafrykańskie skrzydło Al-Kaidy zwolniło szwajcarskiego turystę Wernera Greinera, porwanego w Nigrze 22 stycznia. Szwajcar został porwany wraz z innym Szwajcarem i Niemką, którzy zostali wypuszczeni w kwietniu oraz Brytyjczykiem zabitym 31 maja.

Źródła[edytuj | edytuj kod]