2009-07-11: Barack Obama wylądował w Ghanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 11 lipca 2009
Afryka

Barack Obama przybył wczoraj do Ghany. Jest to jego pierwsza w roli przywódcy USA wizyta w Afryce.

Po uczestnictwie w trzydniowym szczycie G8 w L'Aquili, Obama wraz z żoną udał się do Ghany. Jeszcze przed wylotem z Włoch do Afryki, prezydencką parę przyjął na audiencji papież Benedykt XVI.

Plan jednodniowej wizyty Obamy w Ghanie obejmuje spotkanie z prezydentem Johnem Attą Millsem, wystąpienie przed parlamentem oraz podróż do zamku Cape Coast, który był wykorzystywany w transatlantyckim handlu niewolnikami.

Amerykański prezydent postanowił odbyć podróż do Ghany, a nie do Kenii, ponieważ jednym z celów jego wizyty w Afryce jest podkreślenie znaczenia stabilnych i dobrych rządów. Ghana stanowi odpowiednie tło dla tego przesłania, ponieważ pod koniec 2008 r. odbyły się tam pokojowe wybory prezydenckie, które wygrał kandydat opozycji, a gospodarka tego kraju jest progresywna.

Z uwagi na afrykańskie korzenie Obamy (ojciec pochodził z Kenii) jest on na "Czarnym Lądzie" postrzegany jako bohater. Zgodnie z szacunkami, w stolicy Ghany, Akrze, prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie witało nawet 1,5 mln osób, co odpowiada blisko 7 proc. ludności kraju – ujawnia agencja Reutera.

Źródła[edytuj]