Przejdź do zawartości

2009-07-07: Osny pod Paryżem: odbył się kolejny polonijny Zjazd Katolicki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 7 lipca 2009

W niedzielę 5 lipca w Osny pod Paryżem odbył się kolejny coroczny Zjazd Katolicki Polonii francuskiej zorganizowany przez pallotynów.

W słoneczny lipcowy poranek zaczęły zjeżdżać do parku Busagny w Osny setki rodzin Polaków mieszkających we Francji oraz osób polskiego pochodzenia. Przybyli też ludzie ciągle czujący więź z Polską, ale nie posługujący się już czynnie językiem polskim. Miejscem Zjazdu Katolickiego jest od lat teren Institution Saint Stanislas - szkół prowadzonych przez polskich pallotynów.

Msza w sali gimnastycznej szkół Institution Saint Stanislas

Zjazd rozpoczął się o godz. 10.30 uroczystą mszą św. pod przewodnictwem specjalnie zaproszonego ordynariusza z Ełku bpa Jerzego Mazura, który wygłosił też kazanie oraz udzielił bierzmowania młodej podopiecznej miejscowego duszpasterstwa polonijnego. We mszy uczestniczyli też m.in. bp pomocniczy z Kielc Kazimierz Gurda, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Stanisław Jeż oraz przełożony pallotynów we Francji ks. Leszek Woroniecki. Z zaproszonych gości świeckich przybyli przedstawiciele polskiego konsulatu w Paryżu, organizacji polonijnych oraz władz miasta Osny. Zaś oprawę muzyczną liturgii zapewnił polonijny Chór "Piast" z Paryża.

Zaraz po mszy jej uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą pobyt kard. Karola Wojtyły na Zjeździe Katolickim w 1977 roku. Tam odsłuchano fragmentu archiwalnego nagrania fragmentu przemówienia przyszłego papieża Jana Pawła II, jakie wygłosił on w tym miejscu.

Koncert zespołu AIDG

Następnie był czas na degustację smacznej polskiej kuchni i zapoznawanie się z ofertą stanowisk handlowych z polskimi towarami i usługami.

O 15.00 odbyła się modlitwa za Polonię przy grocie poświęconej Matce Bożej z Lourdes, a tuż po tym rozpoczął się koncert zespołu AIDG z pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie pod Warszawą. Formacja grająca melodyjnego hardrocka z przekazem chrześcijańskim bawiła publiczność przez 1,5 godziny.

Potem jeszcze długo francuscy Polonusi z kilku generacji korzystali z uroków wielohektarowego parku Busagny i pięknej pogody piknikując w gronie rodziny i przyjaciół.

Organizatorzy potwierdzili, iż następny podparyski Zjazd Katolicki odbędzie się już za rok...

Coroczne Zjazdy Katolickie odbywają się w Osny od 1946 roku. Organizują je w pierwszą niedzielę lipca pallotyni pracujący wśród Polonii francuskiej. W 1977 w zjeździe uczestniczył kard. Karol Wojtyła.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]