Przejdź do zawartości

2009-07-07: Dwór w Wolinie będzie wizytówką miasta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 7 lipca 2009
Tak dwór wyglądał jeszcze dwa miesiące temu. W listopadzie prace budowlane mają się zakończyć i będzie można podziwiać nowy widok.
fot. Radosław Drożdżewski

Trwają prace remontowe zabytkowego dworu z XVIII wieku. Ma być gotowy w listopadzie.

Barokowy dwór zbudowany został w XVIII wieku przez rodzinę von Below, ale jego piwnice są pozostałościami po zamku książęcym z XVI wieku i pamiętają jeszcze mieszkających w Wolinie książąt. Po zakończeniu II wojny światowej kilka lat stał opuszczony, później przez jakiś czas znajdowała się w nim stolarnia. Od ponad 10 lat budynek był kompletnie zapuszczony i zarośnięty przez krzewy i chwasty.

Dawniej były plany by w budynku zrobić muzeum. Ta koncepcja jednak upadła i teraz ma tam być Międzynarodowe Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej. Służyć ma m.in. w czasie trwania Festiwalu Słowian i Wikingów, gdy organizowane są konferencje naukowe. Będzie to też miejsce, gdzie będzie można zaprosić gości z zagranicznych jak i polskich delegacji.

Obecnie prowadzony jest pierwszy etap modernizacji. Dwór został częściowo rozebrany, ale zachowano zabytkowe, jeszcze istniejące elementy.
- W obecnej chwili najważniejsze jest zabezpieczenie obiektu - mówią budowlańcy. - Zostały uzupełnione braki w ścianach oraz zbudowano nowe.

Poza tym rewitalizowana jest ogromna piwnica jeszcze z XVI wieku. W przyszłości może tam być galeria albo sala wystawowa.

W kolejnym etapie zostanie rozbudowane podpiwniczenie, zamontowany strop nad pomieszczeniami piwnic i odnowiony parteru budynku. Całość pokryta będzie ceramicznymi dachówkami.

Firma R.W.G.remontująca zabytek ma już w tej branży duże doświadczenie. Wcześniej zajmowała się m.in. bramą Cmentarza Centralnego w Szczecinie oraz kościołem w Barnimiu.

Koszt pierwszego etapu to 700 tysięcy złotych. Część kosztów - około 450 tysięcy - pokrywa Ministerstwo Kultury z europejskiego projektu ratowania zabytków. Koszt zaadaptowania dworu do nowych potrzeb szacowana jest na 3 mln złotych.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa zachodniopomorskiego
Wikinews
Wikinews
Zachodniopomorskie
Zachodniopomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie zachodniopomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Szczecina, Koszalina, Stargardu, Kołobrzegu, Świnoujścia
pozostałych miejscowości