2009-07-03: Helmand: na polu walk poległ Amerykanin oraz dwoje Brytyjczków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
piątek, 3 lipca 2009
Amerykańscy marines podczas operacji Cios Miecza

Podczas pierwszego dnia operacji Khanjar (Cios miecza) zginął amerykański żołnierz, a kilku zostało rannych. Z kolei w równoległych walkach Operacji Pazur Pantery zginęło już dwóch Brytyjczyków.

Wczoraj nad ranem czasu afgańskiego 4 tys. marines dokonało desant ze śmigłowców w dolinie rzeki Helmand. Amerykanie podczas pierwszego dnia zmagań nie napotkali szczególnie silnego oporu ze stron rebeliantów, mimo to zginął już jeden Amerykanin. Z kolei talibowie zapowiadają, że dowal rzucą tysiące bojowników.

W prowincji Helmand trwa równoległa operacja pod kryptonimem Pazur Pantery zainicjowana 20 czerwca prowadzona przez garnizon 350 żołnierzy z batalionu Black Watch, Pierwsze dwie ofiary alianckie tej operacji zginęły 1 lipca w wybuchu miny-pułapki (IED). W operacji toczonej w rejonie Babadżi na północ od Laszkar Gah zginął m. in. pułkownik Rupert Thorneloe' - najwyższej rangi brytyjski żołnierz zabity w czasie walk od czasu wojny o Falklandy w 1982 r.

Amerykański nalot w Waziristanie[edytuj | edytuj kod]

Oprócz zaciętych walk w Waziristanie dziś w nocy bezzałogowy samolot USA ostrzelał kryjówki talibów w pakistańskim Waziristanie w wyniku czego zginęło 10 talibów.

Nad górskim Waziristanem cały czas latają amerykańskie nieuzbrojone bezzałogowe samoloty zwiadowcze, które zbierają informacje nt. kryjówek talibskich. Gdy zostaje wykryty taki obiekt do boju wysyłano uzbrojone maszyny, które bombardują cele talibskie.

30 czerwca talibowie ogłosili zerwanie układu rozejmowego podpisanego 21 maja 2007, który de facto był już wcześniej zamrożony. Radykałowie islamscy powiedzieli, że jest to odpowiedź na nieustające naloty w Waziristanie. Wówczas Pakistan zobowiązał się do stopniowego wycofywania wojsk z północno-zachodnich rejonów Pakistanu. Z kolei talibowie i plemiona z nimi powiązane musiały zamknąć obozy szkoleniowe rebeliantów, a także nie wpuszczanie do Pakistanu zagranicznych bojowników i zaprzestanie ataków terrorystycznych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]