2009-06-22: Rosja: prezydent Inguszetii ranny w zamachu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 22 czerwca 2009
Junus-bek Jewkurow

Dziś rano w samochodzie wracającego do domu prezydenta Inguszetii eksplodował ładunek wybuchowy o sile 70 kg trotylu. Junus-bek Jewkurow znajduje się teraz w szpitalu, jest ciężko ranny. Sprawcy zamachu są na chwilę obecną nieznani.

W wyniku wybuchu zginęło czterech funkcjonariuszy konwojujących prezydenta, a pięciu zostało rannych. Sam Jewkurow ma połamane żebra i silny wstrząs mózgu. Ranny został również przebywający z nim w samochodzie brat Wajs.

W wyjaśnienie zamachu włączyła się Rosja. Z Moskwy na miejsce zdarzenia wyleciała specjalna grupa śledcza, mająca pomóc miejscowej policji w zabezpieczeniu śladów i zbadaniu przebiegu zdarzenia, a prokurator generalny Rosji Jurij Czajka zapowiedział, że będzie osobiście kontrolować przebieg śledztwa.

Przypomnijmy - Junus-Bek Jewkurow jest prezydentem Inguszetii od października 2008 roku. Nominację otrzymał z Moskwy. Jego głównym zadaniem miało być uspokojenie sytuacji w państwie, w którym zamachy bombowe, morderstwa, ataki na milicjantów i żołnierzy zdarzają się niezwykle często.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]