2009-06-21: Stan wyjątkowy w Somalii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Afryka
niedziela, 21 czerwca 2009

W wyniku nasilających się walk w Somalii rząd ogłosił stan wyjątkowy i poprosił kraje ościenne o natychmiastową pomoc militarną.

To reakcja rządu na niezmienne trwające starcia w Mogadiszu i centralnej Somalii od 7 maja. Zwracamy się do państw ościennych, takich jak Kenia, Dżibuti, Etiopia i Jemen, a także do społeczności międzynarodowej, o wysłanie do Somalii wojsk w ciągu 24 godzin - prosił Szejk Aden Mohamed Madobe, przewodniczący tymczasowego parlamentu Somalii.

W bitwie w Mogadiszu między islamistycznymi rebeliantami z ugrupowań Al-Shabaab oraz Hizbul Islam, a rządowymi bojówkami Unii Trybunałów Islamskich zginęło około 300 osób, w większości cywilów. Według ONZ, od początku ofensywy islamistów swoje domy opuściło 125 tys. osób.

W Mogadiszu stacjonują wojska Unii Afrykańskiej, które ze względu na mandat nie mogą walczyć wręcz z rebeliantami, a stają się tylko celami ataków ekstremistów.

5 czerwca rozpoczęła się krwawa bitwa między prorządowymi bojówkami Ahla Sunna Waljamaca a rebeliantami z Al-Shaabab i Hizbul Isalm o niewielkie miasto Wabho somalijskiej dzielnicy Galgudug. Tam już 15 maja wrogie frakcje islamskie stoczyły bój w którym zwyciężyły siły rządowe. Początkowo jeszcze gdy walki trwały zwycięstwo ogłosili Ahla Sunna Waljamaca. Wg Agencji Reutera oraz miejscowych organizacji humanitarnych w bitwie zginęło 123 osób - cywile, rebelianci, bojownicy prorządowi. Ponadto w toku walk bojownicy Ahla Sunna Waljamaca podali mediom, że w bitwie poległ Sheik Hassan Mahdi, a także Hassan Dahir Aweys jeden z czołowych postaci szebabów. Rebelianci podali, że te osoby w bitwie udziału nie brały, ponieważ przebywały w Mogadiszu. Ostatecznie 7 czerwca rebelianci przejęli kontrolę nad Wabho. Bitwa pod Wabho była jednym z najkrwawszych starć wojny domowej w Somalii trwającej od 1991 roku, biorąc pod uwagę dużą liczbę ofiar.

Już 19 maja do Somalii przybyli żołnierze etiopscy, którzy obecnie walczą w centralnych sektorach Somalii. 31 maja wojska etiopskie zajęły kontrolowaną dotychczas przez rebeliantów wioskę Kalaberyr koło Beledweyne. 13 czerwca Etiopczycy zajęli miejscowość Balanbal w Galgudud, gdzie wznieśli bazę wojskową.

4 czerwca prorządowa armia odbiła miasto Mahaday, stracone 18 maja. W tym czasie w mieście stacjonowali rebelianci Hizbul Islam, pokonani przez ICU, podczas drugiej próby, gdyż 20 maja w nie udało im się odbić tego ważnego miasta leżącego Środkowym Shabeellaha, nieopodal stołecznego Johwar kontrolowanego wtedy przez rebeliantów. W czerwcowej bitwie o Mahaday zginęło wg rządu 32 rebeliantów.

18 czerwca w zamachu bombowym w Beldweyne zginął somalijski Minister Obrony Omar Hashi Aden. Ogólnie zginęło 31 osób, a rannych zostało 45

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]