2009-06-19: Łomża: obchody 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 19 czerwca 2009
Łomżyńska katedra

Ogólnokrajowe obchody 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu odbędą się w dniach 19-21 czerwca w Łomży i Giżycku. Natomiast w dniach 19-20 czerwca odbędzie się 348. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Tuż po zakończeniu pierwszego dnia obrad Konferencji biskupi wezmą udział we Mszy św. z okazji jubileuszu, która rozpocznie się o godzinie 18:00 w łomżyńskiej katedrze.

Mszy św. będzie przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. W sobotę o godzinie 16:00 w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Natomiast po nabożeństwie przewidziano koncert jubileuszowy.

Ogólnopolskie uroczystości jubileuszowe będą miały miejsce w niedzielę w Giżycku. Na Wzgórzu św. Brunona zostanie odprawiona uroczysta, jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa Prymasa Polski. W sobotę odbędzie się tam spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży.

Rok 2009 jest obchodzony w diecezji ełckiej i łomżyńskiej jako rok św. Brunona z Kwerfurtu. Dodatkowo św. Brunon jest patronem diecezji łomżyńskiej, ełckiej i warmińskiej.

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podlaskiego
Wikinews
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podlaskim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z Białegostoku, Suwałk i Łomży

Podlaskie