Przejdź do zawartości

2009-06-18: Rakieta Atlas V wyniosła LRO i LCROSS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 18 czerwca 2009
Emblemat misji LRO
Emblemat misji LRO
Emblemat misji LRO


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
misji LRO
Graficzne przedstawienie satelity LRO na orbicie wokołoksiężycowej
Widok na wyrzutnię LC41, z której startują rakiety Atlas V. Fotografia przedstawia start sondy New Horizons do Plutona
Rakieta nośna Atlas V 400 z satelitami LRO i LCROSS na pokładzie, stanowisko startowe LC41 (17 czerwca 2009)

W czwartek 18 czerwca 2009 o godzinie 23:32 czasu polskiego rakieta nośna Atlas V, wyniosła w kosmos satelity Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) i Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS). Start nastąpił z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego z wyrzutni LC41.

Misja LRO i LCROS stanowi część nowego programu lunarnego NASA i jest to pierwszy lot na Księżyc od 11 lat. Poprzedni odbył się w 1998 roku (Lunar Prospector) i zakończył się powodzeniem.

Celem programu jest powrót człowieka na Księżyc, który jest przystankiem w wyprawie na Marsa. Od dawna wyczekiwany początek amerykańskiej misji lunarnej LRO-LCROSS to jednocześnie start programu zaludniania i wykorzystywania Księżyca.

Nowa misja lunarna kosztuje pół miliarda dolarów. Księżycowy orbiter ma wyszukać na powierzchni Luny miejsca na przyszłe lądowania i budowę stałej bazy. Spróbuje także rozejrzeć się za surowcami naturalnymi, które przydałyby się w budowie bazy dla ludzi (np. lodu wodnego).

NASA wysłała na Księżyc od razu dwa próbniki (sondy kosmiczne). Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) będzie krążył wokół naturalnego satelity Ziemi, fotografował jego powierzchnię i zbierał szczegółowe dane do trójwymiarowej mapy (z dokładnością do jednego metra). LRO ma także mierzyć poziom promieniowania na powierzchni Księżyca, niebezpiecznego dla przyszłej załogi stacji lunarnej.

Głównym celem satelity LRO jest sporządzenie trójwymiarowej, kolorowej mapy powierzchni Księżyca. Zadaniem misji LCROSS będzie roztrzaskanie części rakiety Centaur w okolicach południowego bieguna Księżyca. W utworzonym kraterze oraz wzbitej chmurze pyłu przyrządy LRO będą miały wykryć ślady wody.

Misja odpowie na pytanie, czy w księżycowym regolicie występuje woda.

LRO będzie dysponować siedmioma instrumentami i ma na celu uzyskanie informacji przydatnych do zidentyfikowania obszarów dogodnych do przyszłych misji załogowych. Będzie też testem nowych technologii. LRO będzie przebywać co najmniej rok na niskiej orbicie polarnej wokół Księżyca, natomiast sonda LCROSS ma poszukać ostatecznej odpowiedzi co do występowania wody na księżycowych biegunach. W tym celu wykorzysta w nietypowy sposób drugi człon rakiety Atlas Centaur. Człon Centaur będzie podróżował razem z satelitą przez cztery miesiące a następnie zostanie użyty do uderzenia w stale zacieniony krater na jednym z księżycowych biegunów. Uderzenie będzie obserwowane przez satelity LCROSS, LRO, sieć teleskopów naziemnych oraz być może przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Księżyc jest obiektem coraz intensywniejszego zainteresowania również przez inne kraje wykonujące loty kosmiczne. W ostatnich latach bezzałogowe misje księżycowe wykonywały Chiny, Indie, Japonia i Europejska Agencja Kosmiczna.

Do 2010 r. zakończona zostanie budowa stacji ISS rozpoczęta w 1998 roku. Po ukończeniu stacji wahadłowce zostaną wycofane z użytku. W 2014 r. zastąpią je pojazdy Orion, którymi NASA chce też polecieć na Księżyc i Marsa.

Jak zwykle start i przebieg misji jest transmitowany "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misja LRO


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misja LCROSS


Źródło[edytuj | edytuj kod]