Przejdź do zawartości

2009-06-12: Trwa odliczanie do startu Endeavoura

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 12 czerwca 2009
Emblemat misji STS-127
Emblemat misji STS-127
Emblemat misji STS-127
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
misji STS-127
Siedmioosobowa załoga promu Endeavour misji STS-127, stoją od lewej: dowódca: Mark Polansky, pilot: Doug Hurley, specjaliści: Chris Cassidy, kanadyjska astronautka Julie Payette, Tom Marshburn, Dave Wolf, Tim Kopra
Prom Endeavour ustawiony na stanowisku startowym 39A

Trwają przygotowania do startu promu kosmicznego Endeavour. NASA ogłosiła, że start jest planowany na sobotę (13 czerwca) na 13:17:15. Prom ma wyruszyć z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego.

Wahadłowiec jest już ustawiony na wyrzutni 39-A.

Wahadłowiec z siedmioosobowa załogą poleci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dowódcą misji jest Mark L. Polansky, a pilotem Douglas G. Hurley. Specjaliści misji to David A. Wolf, Christopher J. Cassidy, kanadyjska astronautka Julie Payette, Thomas H. Marshburn i Timothy L. Kopra. Ostatni z astronautów zastąpi przebywającego na Stacji od 15 marca Japończyka Koichi Wakata i pozostanie na stacji jako członek Ekspedycji 19.

Misja STS-127 będzie misją logistyczną do Międzynarosowej Stacji Kosmicznej.

W czasie zaplanowanej na ponad 15 dni misji przeprowadzonych zostanie 5 spacerów kosmicznych, których głównym celem będzie rozbudowa japońskiego laboratorium KIBO. Zostanie zamontowany ostatni element skonstruowanego w Japonii laboratorium naukowego Kibo.

Do 2010 r. zakończona zostanie budowa stacji ISS rozpoczęta w 1998 roku. Po ukończeniu stacji wahadłowce zostaną wycofane z użytku. W 2014 r. zastąpią je pojazdy kosmiczne Orion, nad którymi pracuje firma Lockheed Martin, a którymi NASA chce też polecieć na Księżyc i Marsa, jednak będzie on gotowy do lotów najwcześniej w 2014 roku.

Do ukończenia budowy ISS brakuje jeszcze co najmniej 8 lotów wahadłowców. NASA planuje ukończyć konstrukcję bazy ISS, której wartość ocenia się obecnie na 100 mld dol., zanim w 2010 r. trzy amerykańskie promy kosmiczne zostaną wycofane z użycia. Część komponentów stacji kosmicznej ISS jest zaprojektowana tak, że transportować mogą je jedynie aktualnie eksploatowane wahadłowce.

Jak zwykle start i przebieg misji będzie transmitowany i relacjonowany "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową za pośrednictwem NASA_TV.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misja STS-127


Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]