2009-06-09: Eurowybory: polska lista deputowanych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Unia Europejska
Parlament Europejski w Brukselii

Europa

wtorek, 9 czerwca 2009
Wyborcy wg wieku
Wyborcy wg wykształcenia
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Państwowa Komisja Wyborcza podała do informacji nazwiska wszystkich europosłów. Niektórzy kandydaci musieli czekać do ostatniej chwili, by dowiedzieć się o wygranej.

Wojciech Olejniczak z SLD, z Platformy: Lena Kolarska-Bobińska i Krzysztof Lisek to ci, którzy początkowo wskazywani byli jako przegrani. Jednak ostateczne wyniki zdecydowały o ich wygranej. Mandatu nie dostanie Bogdan Pęk z PiS i Tadeusz Iwiński z SLD mimo, iż dane sondażowe mówiły o zwycięstwie.

Progu wyborczego nie przekroczyły Libertas, Samoobrona, Prawica RP, PPS, Naprzód Polsko, Centrolewica, Polska Partia Pracy oraz UPR.

W Stanach Zjednoczonych wygrało PiS zdobywając 73 proc. Platforma Obywatelska uzyskała tylko 16-procentowe poparcie. Również w Kanadzie PiS odniosło zwycięstwo zdobywając 66 proc. głosów, a PO 21 proc. Natomiast w Brazylii PO wygrała 51-procentowym poparciem, gdzie PiS uzyskało zaledwie 18 proc.

Oto 50 europosłów z Polski:[edytuj | edytuj kod]

Wyniki wyborów do PE w Polsce wg. okręgów wyborczych. Stosunek głosów na partię zwycięską do głosów na drugą w kolejności partię

PO: Piotr Borys, Jerzy Buzek, Małgorzata Handzlik, Jolanta Hibner, Danuta Hübner, Danuta Jazłowiecka, Elżbieta Jędrzejewska, Filip Kaczmarek, Lena Kolarska-Bobińska, Janusz Lewandowski, Krzysztof Lisek, Elżbieta Łukacijewska, Bogdan Marcinkiewicz, Sławomir Nitras, Jan Olbrycht, Jacek Protasiewicz, Jacek Saryusz-Wolski, Joanna Skrzydlewska, Bogusław Sonik, Róża Thun, Rafał Trzaskowski, Jarosław Wałęsa, Paweł Zalewski, Artur Zasada, Tadeusz Zwiefka;

PiS: Adam Bielan, Tadeusz Cymański, Ryszard Czarnecki, Marek Gróbarczyk, Michał Kamiński, Paweł Kowal, Jacek Kurski, Ryszard Legutko, Marek Migalski, Mirosław Piotrowski, Tomasz Poręba, Konrad Szymański, Jacek Włosowicz, Janusz Wojciechowski, Zbigniew Ziobro;

SLD-UP: Lidia Geringer d'Oedenberg, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Wojciech Olejniczak, Joanna Senyszyn, Marek Siwiec, Janusz Zemke;

PSL: Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski, Czesław Siekierski.

Oficjalne wyniki z Polski[edytuj | edytuj kod]

Wyniki z numeracją list wyborczych:

  1. KW UPR - 1,10% poparcia - 0 mandatów
  2. KW PSL - 7,01% - 3 mandaty
  3. KW Samoobrona - 1,46% - 0 mandatów
  4. KW PPP - 0,7% - 0 mandatów
  5. KW Libertas - 1,14% - 0 mandatów
  6. KW SLD-UP - 12,34% - 7 mandatów
  7. KW PdP - 2,44% - 0 mandatów
  8. Prawica RP - 1,95% - 0 mandatów
  9. KW PO - 44,43% - 25 mandatów
  10. KW PiS - 27,4% - 15 mandatów

Buzek szefem Europarlamentu?[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Buzek zdobywając rekordową ilość głosów aż 393 117 ma szansę objąć stanowisko przewodniczącego PE. Rozmowy dotyczące kandydatur rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu.

Już przedwczoraj Joseph Daul, przewodniczący frakcji EPP w Parlamencie Europejskim powiedział, że mamy dwóch kandydatów na stanowisko szefa parlamentu – Jerzego Buzka i Włocha, Mario Mauro. Dodał też, że postara się doprowadzić do tego, aby frakcja zgłosiła jednego z tych kandydatów. Mamy poparcie kilku delegacji narodowych więc myślę, że jeszcze nigdy to stanowisko tak blisko dla Polaka nie było, jak właśnie teraz – powiedział Filip Kaczmarek w TVP Info.

Rywalem w tej walce jest Mario Mauro. Jego mocna strona to partia, która jest druga co do wielkości. Zdobyła aż 35 mandatów. Dodatkowo Mauro jest lepszym kandydatem dla takich państw jak Hiszpania czy Portugalia. Jednak mówi się o silnej pozycji Jerzego Buzka. Ma większe doświadczenie polityczne oraz mocne poparcie Niemców i Francuzów.

Najpóźniej za dwa tygodnie decyzja będzie już znana.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Wybory w 2009
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku