Przejdź do zawartości

2009-06-08: "Dni Liliowego Motyla" - polska akcja społeczna w Londynie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 czerwca 2009


Ośrodek Specjalistycznych Masaży "Fizis" w Londynie we współpracy z Polskim Centrum Zdrowia Seksualnego – londyńską organizacją non-profit działającą na rzecz profilaktyki zdrowotnej młodych polskich emigrantów na Wyspach, rozpoczynają w stolicy Wlk. Brytanii z dniem 15 czerwca 2009 akcję społeczną noszącą nazwę “Dni Liliowego Motyla”. Inicjatywa ta ma zaawansowany charakter edukacyjno-profilaktyczny w zakresie zapobiegania rakowi piersi u młodych Polek i jest skierowana nie tylko do nich samych, ale także do ich partnerów życiowych.

Pomimo stałego postępu cywilizacyjnego i składających się na to sukcesów w leczeniu różnego rodzaju chorób i schorzeń trapiących ludzkość, na raka piersi umiera rocznie aż około 5 tysięcy, a diagnozuje się go co roku aż u ponad 10 tysięcy Polek (por. dziennik.pl). Dodatkowo coraz częściej okazuje się, że rak piersi dotyczy nie tylko znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka kobiet dojrzałych z dziedziczną mutacją genu BRCA1 lub BRCA2, lecz nawet bardzo młodych dziewcząt, w których rodzinach nigdy dotąd raka piersi nie stwierdzano (por. interia.pl). Dlatego FIZIS oraz PCZS opracowały i od 15 czerwca 2009 wdrażają w życie inicjatywę społeczną pod nazwą "Dni Liliowego Motyla". Bazuje ona w pierwszej kolejności na warsztatach szkoleniowych organizowanych w siedzibie Ośrodka Specjalistycznych Masaży "FIZIS" w Londynie raz w miesiącu - zawsze w poniedziałki około połowy danego miesiąca, od 18:45 do 20:15 GMT. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie i mailowo.

Warsztaty "Dni Liliowego Motyla" są nieodpłatne i przewidziane dla par. Prowadzone będą w części teoretycznej przez specjalistki z Polskiego Centrum Zdrowia Seksualnego, zaś w części praktycznej przez specjalistki z Ośrodka Specjalistycznych Masaży "FIZIS". Celem jest nie tylko nauczenie poprawnego, i wyrobienie nawyku regularnego badania piersi, lecz także zacieśnienie relacji emocjonalnych uczestników warsztatów żyjących w emigracyjnych małżeństwach i związkach partnerskich. Zaangażowanie obojga ludzi w poprawne i regularne badanie piersi partnerki ma pozytywny wpływ na związek - pogłębia relacje w nim, wzmacniając je istotnym czynnikiem wzajemnej odpowiedzialności. Z psychologicznego punktu widzenia przejawia się to zarówno na poziomie jednostkowym (odpowiedzialność za zdrowie kobiety), jak i rodzinnym (odpowiedzialność za zdrową przyszłość związku). Poświęcanie przez parę, jedynie raz w miesiącu około 5 minut na poprawne badanie piersi partnerki, da średniorocznie dodatkową godzinę bycia dwojga ludzi ze sobą, jeszcze intensywniejszego pod względem współodpowiedzialności za siebie. Na przestrzeni kilkudziesięcioletniego trwania związku to razem nie więcej niż kilkadziesiąt godzin poświęconych na wspólne badanie piersi partnerki. Tych parę, wyłącznie radosnych, dni wniesie natomiast do niego tyle piękna, ile niezapomnianych wrażeń daje raptem parodniowe istnienie liliowego motyla, czy to w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii.

Akcja "Dni Liliowego Motyla" jest ponadto trzecią z kolei inicjatywą społeczną, realizowaną przez specjalistki uczestniczące w programie promocji przedsiębiorczości kobiet 40+ w Wielkiej Brytanii "EKSPERTKI.ORG.PL", nagrodzonego w 2009 tytułem "Best in Corporate Social Responsibility" przez Brytyjsko Polską Izbę Handlową (por. bpcc.org.pl).

Źródło

[edytuj | edytuj kod]