Przejdź do zawartości

2009-06-07: Eurowybory w 19 państwach UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Unia Europejska

Europa

niedziela, 7 czerwca 2009
Dni głosowania Państwa
Czwartek
4 czerwca
Holandia, Wielka Brytania
Piątek
5 czerwca
Czechy (dzień 1), Irlandia
Sobota
6 czerwca
Cypr, Czechy (dzień 2), Łotwa, Malta,
Słowacja, Włochy (dzień 1)
Niedziela
7 czerwca
Austria, Belgia, Bułgaria,
Dania, Estonia, Finlandia, Francja,
Grecja, Hiszpania, Litwa,
Luksemburg, Niemcy, Polska,
Portugalia, Rumunia, Słowenia,
Szwecja, Węgry, Włochy (dzień 2)

Dziś do urn ruszyli obywatele pozostałych 19 krajów członkowskich UE (zobacz tabela po lewej) w tym Polacy. 4 czerwca głosowała Holandia i Wielka Brytania. 5 przyszła kolej na Irlandię i Czechy. W sobotę 6 czerwca głos oddali mieszkańcy Łotwy, Słowacji, Cypru i Malty. W Polsce wybory trwają od 8:00 do 22:00, czyli kończą się najpóźniej w Europie.

W niektórych krajach europejskich oprócz wyborów do europarlamentu, są prowadzone równolegle inne głosowania. W Danii jest prowadzone referendum dt. sukcesji do tronu duńskiego, w Luksemburgu jest wybierany parlament, a w Belgii i we Włoszech samorządy.

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

W Polsce początek wyborów odbył się z małymi incydentami. W Olsztynie członkowie sześciu lokali wyborczych mieli problemy z dostaniem się do środka, jednak tylko w jednym głosowanie rozpoczęło się o 8:20. Jak podkreśliła Państwowa Komisja Wyborcza nie wpłynie to na przedłużenie europejskich wyborów. W niedzielę nie naruszono jak dotąd ciszy wyborczej. W sobotę naruszono kilkakrotnie ciszę wyborczą, a było to zrywanie plakatów wyborczych, rozsyłanie maili z reklamą wyborczą konkretnego kandydata. Zdarzenia miały miejsce między innymi w Starogardzie Gdańskim, Włocławku i Lublańcu.

Parlament Europejski

Aby zagłosować trzeba członkom komisji wyborczej pokazać dowód tożsamości, następnie otrzymujemy kartę, gdzie należy postawił tylko jeden krzyżyk w kratce po lewej stronie od nazwiska kandydata.

Frekwencja w Polsce o godz. 12:00 wyniosła 6,65 proc. To oznacza, że do tej godziny wydano 2.025.371 kart wyborcom.

Wyborcy w Europie wybiorą łącznie 736 posłów. Uprawnionych do głosowania jest około 325 milionów ludzi. Liczba europosłów przypadająca na kraj jest proporcjonalna do ludności każdego z państw. Tak więc Niemcom przysługuje najwięcej, bo 99 mandatów, a Malcie 5 miejsc w PE. Z naszego kraju wybierzemy 50 deputowanych spośród startujących 1301 kandydatów, wśród których jest 306 kobiet i 995 mężczyzn. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy - 81.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Wybory w 2009
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku