Przejdź do zawartości

2009-06-02: Przyjęto pakiet antykryzysowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 2 czerwca 2009

Rząd przyjął zapowiadany od wielu miesięcy tzw. pakiet antykryzysowy, poinformował wicepremier Waldemar Pawlak. Zmiany, jakie zostaną wprowadzone, mają pomóc w zwalczaniu skutków globalnej recesji.

Pakiet powstał w oparciu o porozumienie ze związkami zawodowymi i pracodawcami, które miało miejsce w końcu marca. Na jego podstawie rząd opracował 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, które zostały przedstawione Komisji Trójstronnej w końcu kwietnia. W pakiecie znajdują się m. in. płatne urlopy postojowe dla pracowników firm zagrożonych zwolnieniami grupowymi z powodu kryzysu, płacone z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także elastyczne rozwiązania dotyczące czasu pracy, takie jak rozliczenia czasu pracy w ciągu 12 miesięcy czy możliwość zawierania umów na czas określony na okres 24 miesięcy.

Rano pojawiły się informacje o tym, że rząd ma przyjąć sześć punktów z zaproponowanych trzynastu odnoszących się do rynku pracy i prawa pracy. Jak informuje minister pracy Jolanta Fedak, trwają już prace nad czterema innymi.

Zdaniem Fedak, podstawową zaletą pakietu jest to, że pozwoli on zahamować wzrost bezrobocia. "Teraz mamy niezłą sytuację na rynku pracy. Bezrobocie wynosi 11 proc. Ustawa pakietowa w okresie swojego obowiązywania mogłaby zmniejszyć je o ok. 1-2 punkty, jeżeli zostanie przyjęta jeszcze przed wakacjami" - mówi. Pakiet ma uchronić 250 tys. osób przez zwolnieniem. "Liczymy, że do końca tygodnia zbierzemy ostatnie opinie i wyślemy projekt do Sejmu, tak aby mogły ruszyć prace nad nim" - dodaje minister.

Źródła[edytuj | edytuj kod]