Przejdź do zawartości

2009-06-02: Denis Mienszow wygrał 92. edycję Giro d'Italia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 2 czerwca 2009
Denis Nikolayevich Menchov

Zwycięstwem Denisa Mienszowa z Rabobanku zakończyła się tegoroczna edycja Giro d'Italia. Na podium w Rzymie obok Rosjanina stanęli Danilo Di Luca (LPR Brakes - Farnese Vini) i Franco Pellizotti (Liquigas). Natomiast ostatni etapowym zwycięzcą włoskiej imprezy został Ignatas Konovalovas z Cervelo TestTeam, który z najlepszym wynikiem pokonał 14-kilometrową trasę wyścigu czasowego.

Wyniki 21. etapu Giro d'Italia[edytuj | edytuj kod]

Deszczową aurą przywitał Rzym kolarzy w ostatnim dniu rywalizacji w jubileuszowym Giro d’Italia, podczas którego rozegrana została konkurencja jazdy indywidualnej na czas. Nieco ponad 14-kilometrowa trasa, wyznaczona została w starej części Wiecznego Miasta, wiodła ona po płaskim terenie, jednak znacznym utrudnieniem były liczne zakręty i brukowane uliczki, które pod wpływem deszczu stały się bardzo niebezpieczne.

To dopiero trzeci raz w stuletniej historii włoskiego wyścigu, kiedy to rywalizacja kończy się właśnie w stolicy Italii. Jako, że zawodnicy startowali w kolejności odwrotnej do miejsc zajmowanych w klasyfikacji generalnej wyścigu, pierwszym kolarzem na trasie był Evgeny Sokolov (BBox Bouygues Telecom), piastujący 169. lokatę.

Przez pierwszą godzinę kolejność w czołówce klasyfikacji etapowej ulegała systematycznym zmianom i zmienił to dopiero zawodnik Cervelo TestTeam Ignatas Konovalovas, który cały dystans pokonał w najkrótszym czasie 18 minut i 42 sekund. Długo żaden zawodnik nie był w stanie pobić wyniku Litwina. Blisko był Bradley Wiggins z Garmin-Slipstream, który na drugim punkcie pomiaru czasu miał 3 sekundy przewagi nad Konovalovasem. Jednak ostatecznie i on linię mety przekroczył z gorszym wynikiem, tracąc do lidera etapu zaledwie jedną sekundę.

Z kolei Lance Armstrong (Astana), który uważany był za jednego z głównych faworytów niedzielnego wyścigu, linię mety minął z dużą, ponad minutową stratą do Konovalovasa, zajmując dopiero 43. miejsce. Amerykanin zaprezentował się słabiej od Polaka Bartosza Huzarskiego (ISD), który zajął 22. pozycję (102. pozycja w klasyfikacji generalnej). Drugi z reprezentantów Polski, Sylwestr Szmyd (Liquigas) wyścig w Rzymie ukończył na 145. miejscu (44. pozycja w klasyfikacji generalnej).

Najwięcej emocji przyniosły starty piątki zawodników zajmujących czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej 92. Giro d’Italia. Na trasę, w 3-minutowych odstępach, wyjechali kolejno Ivan Basso (Liquigas), Carlos Sastre (Cervelo Test Team), Franco Pellizotti (Liquigas), Danilo Di Luca (LPR Brakes – Farnese Vini) i Denis Mienszow (Rabobank).

Na pierwszym punkcie pomiaru czasu, na 4. kilometrze trasy, Mienszow tracił do Di Luci 5 sekund, a mijając punkt pomiaru czasu na 8. kilometrze różnica ta wynosiła już 13 sekund na korzyść Rosjanina. Na ostatnim punkcie pomiarowym Mienszow nadal utrzymywał kilka sekund przewagi nad Di Lucą, jednak niespodziewanie na ostatnim kilometrze mistrz z Rosji przewrócił się na śliskiej nawierzchni. Mimo upadku zdołał on jednak minąć linię mety utrzymując nieznaczną przewagę w klasyfikacji generalnej nad włoskim rywalem, wygrywając tym samym tegoroczną edycję Giro d'Italia.

Ponieważ kolejni startujący zawodnicy nie byli w stanie pokonać rzymskiej trasy w krótszym czasie niż zrobił to Konovalovas, to Litwinowi przypadło ostatnie w tym roku etapowe zwycięstwo na Giro.

Źródła[edytuj | edytuj kod]