2009-05-31: Prawybory do Parlamentu Europejskiego we Wrześni i Opocznie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Rynek we Wrzesni.JPG
niedziela, 31 maja 2009

Prawybory do Parlamentu Europejskiego zostały zorganizowane we Wrześni i Opocznie. Głosowania zakończyły się godz. 17:30. Według niepełnych wyników prawybory wygrała Platforma Obywatelska, wyprzedzając SLD i „komitet wyborczy nr 10”, czyli niebiorące udziału w przedwyborczej imprezie Prawo i Sprawiedliwość.

PO zdobyła 37,8% głosów (dane łączne z obu miast). Wyprzedziła SLD – 17,74% i niebiorący udziału w prawyborach komitet wyborczy nr 10, czyli PiS, które nie wyraziło zgody na używanie nazwy partii – 14,15%. Ostatni wynik powyżej 5-procentowego progu wyborczego osiągnęło PSL –10,13%. Poniżej granicy uplasowały się następujące komitety: Samoobrona (4,41%), Prawica Rzeczypospolitej (4,11%), Porozumienie dla Przyszłości – Centrolewica (PD+SdPL+Zieloni 2004) (3,86%), UPR (2,94%), Polska Partia Pracy (2,72%) i Libertas Polska (2,14%)

Jak podawał portal tvn24.pl, do południa do wrzesińskich urn przyszło zaledwie 1,5% uprawnionych do głosowania mieszkańców. Ostatecznie, według nieoficjalnych wyników, frekwencja była niewiele wyższa – 5,72% (do urn poszło w obu miastach zaledwie 3 669 osób).

Pomysł zorganizowania tej imprezy wyszedł od burmistrza Wrześni (woj. wielkopolskie). Okazało się, że wyniki prawyborów we Wrześni łącznie z wynikami wyborów w Opocznie (woj. łódzkie) podzielone przez dwa dają bardzo przybliżony wskaźnik wyników faktycznych wyborów w Polsce.

Uprawnionych do głosowania we Wrześni było 34,9 tys. osób, w Opocznie zaś ok. 25 tys. osób – mieszkańców miasta i gminy. Wyborcy nie wskazywali indywidualnych kandydatów, lecz poszczególne ugrupowania.

Poza głosowaniem w niedzielę odbyły się imprezy towarzyszące, m.in. występy artystyczne i zajęcia dla dzieci. Będą pokazy karate, występy zespołów ludowych i tanecznych, teatr dla dzieci.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2009 roku
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
POL województwo łódzkie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości