2009-05-21: USA: FBI udaremniła zamach terrorystyczny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ameryka Północna
Norteamerica.png

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

czwartek, 21 maja 2009

USA były o włos od kolejnego zamachu. W środę wieczorem FBI zatrzymała cztery osoby planujące ataki bombowe. Celem ataków miała być synagoga w Nowym Jorku oraz samoloty wojskowe, które zamierzano strącić za pomocą przenośnych wyrzutni rakietowych.

– Oskarżeni chcieli uczestniczyć w atakach terrorystycznych. Wybrali cele i szukali broni potrzebnej do realizacji swych planów – poinformował prokurator federalny stanu Nowy Jork, Lev Dassin.

Niedoszli zamachowcy zamierzali zdetonować, przed nowojorską synagogą, samochód wypełniony materiałem wybuchowym. Planowali również użycie przenośnych wyrzutni rakiet Stinger w celu ostrzelania samolotów wojskowych stacjonujących w bazie gwardii narodowej w Steward.

Zamachowcy byli od dłuższego czasu obserwowani przez FBI. Plan udaremnienia zamachu zakładał przekazanie terrorystom fałszywych materiałów wybuchowych oraz nieaktywnej wyrzutni rakiet.

„Podczas gdy bomby, które terroryści próbowali podłożyć dziś w nocy były – o czym nie wiedzieli – fałszywe, próba ataku na naszą wolność ukazuje, że zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego w Nowym Jorku jest, co napawa smutkiem, zbyt rzeczywiste” – napisał w osobnym oświadczeniu burmistrz miasta Michael Bloomberg.

Źródła[edytuj]