2009-05-17: Sri Lanka: Tamilowie złożyli broń, uznając swoją porażkę - koniec wojny domowej trwającej niemal 26 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 maja 2009
Azja

Tamilskie Tygrysy złożyły broń i uznały swoją porażkę na froncie w niemal 26-letniej wojnie domowej na Sri Lance.

Na tamilskiej stronie internetowej napisano, że to "gorzki koniec" wojny domowej.

Lider Tamilskich Tygrysów (LTTE) ds. stosunków międzynarodowych Selvarajah Pathmanathan oświadczył, że ugrupowanie jest "gotowe na zawieszenie broni". Napisał też poniższe oświadczenie internecie "Pozostał nam tylko jeden wybór: pozbawić władze pretekstu zabijania naszych ludzi. Zadecydowaliśmy więc o przerwaniu ognia".

Od początku akcji uwalniania cywilów z stref walk, czyli 14 maja, oswobodzono 72 tys. osób. Jednak ostatnich walkach wczorajszych i dzisiejszej nocy zginęło nawet 3 tys. cywilów, lecz jest to koniec piekła na Cejlonie, które pochłonęło 75 tys. cywilów. Wczoraj armia lankijska otoczyła rebeliantów tak, że nie mieli drogi do ucieczki. 16 maja rano kontrolowali 3 km2, a wieczorem 1 km2 dżungli. Zabito też 70 bojowników, którzy chcieli uciec z osaczenia. Jeszcze dziś w nocy tamilowie przeprowadzali rozpaczliwe ataki samobójcze na wojskowych Sri Lanki

Także wczoraj prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa, ogłosił zwycięstwo nad oddziałami separatystów.

Nie wiadomo, czy żyje przywódca rebeliantów - Vellupillaia Prabhakarana. Żołnierze lankijscy podali, że znaleźli jego ciał dziś rano. Informacji tej nie potwierdziły jednak oficjalne koła wojskowe w Kolombo.

Początek wojny domowej na Sri Lance sięga 23 lipca 1983 roku. Tamilowie (LTTE), którzy walczyli o utworzenie niepodległego państwa tamilskiego Ilamu, zamieszkują głównie północną i wschodnią część wyspy. Przywódcą Tamilskich Tygrysów był Velupillai Prabhakaran. Pomimo, że w 2002 roku zawarto tam rozejm, to walki wybuchły na nowo w 2006 roku. W 2008 roku armia lankijska przeszła do wielkiej ofensywy w wyniku, której zdobyto większość miast. 2 stycznia br. padła stolica Tamilów Kilinoczi. Od przełomie stycznia zdobywano kolejne ważne miasta, spychając rebeliantów nad mały obszar wybrzeża, który stopniowo się pomniejszał. Od 2006 roku wojska rządowe odbiły aż 15 000 km2 wyspy. Łączna liczba ofiar cywilnych wynosi ok. 75 tysięcy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]