Przejdź do zawartości

2009-05-16: Armia Sri Lanki otoczyła oddziały Tamilskich Tygrysów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 16 maja 2009
Azja

Armia Sri Lanki otoczyła separatystów kontrolujących jeszcze ok. 3 km2 i odcięła im drogę ucieczki, zarówno na lądzie jak i na morzu. Wcześniej armia Sri Lanki poinformowała, że bojownicy stracili całą linię wybrzeża, którą kontrolowali od 1983 roku. Z rebeliantami jest przyblokowany ich lider - Velupillai Prabhakaran.

ONZ obawia się tego, że rebelianci mogą masowa zabijać cywilów, którzy znajdują się z Tamilami. W ubiegły weekend w w walkach artyleryjskich mogło zginąć ponad 400 cywilów, niektóre źródła mówią nawet, że 1000. Dokładne dane nie są znane, ponieważ dziennikarze nie mają wstępu do stref walk. Z kolei we wtorek i w środę doszło do ataków na szpital, co kosztowało życie 100 cywilów.

Armia podając dziś, że zwyciężyła nad rebeliantami, podała też, że w ciągu 48 godzin zajmie otoczone tereny, likwidując rebelię tamilską i uwalniając tysiące cywilów.

Początek wojny domowej na Sri Lance sięga 1983 roku. Tamilowie (LTTE), którzy walczą o utworzenie niepodległego państwa tamilskiego Ilamu, zamieszkują głównie północną i wschodnią część wyspy. Przywódcą Tamilskich Tygrysów jest Velupillai Prabhakaran. Pomimo, że w 2002 roku zawarto tam rozejm, to walki wybuchły na nowo w 2006 roku. W 2008 roku armia lankijska przeszła do wielkiej ofensywy w wyniku, której zdobyto większość miast. 2 stycznia br. padła stolica Tamilów Kilinoczi. Od przełomie stycznia zdobywano kolejne ważne miasta, spychając rebeliantów nad mały obszar wybrzeża, który stopniowo się pomniejszał. Łączna liczba ofiar wynosi ok. 70 tysięcy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]