2009-05-14: Nigeria: rebelianci MEND grożą firmom naftowym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Afryka
czwartek, 14 maja 2009

Wczoraj po atakach MEND na stanowiska firm naftowych, rebelianci z tego ugrupowania dali zachodnim koncernom 24 godziny na opuszczenie Delty Nigru. Dziś przedłużyli je do soboty.

"W sobotę 16 maja o godzinie 00.00 cały region Delty Nigru zostanie objęty strefą zakazu lotów dla śmigłowców i samolotów latających na rzecz firm naftowych" - oświadczenie MEND.

Po wygaśnięciu ultimatum bojownicy będą atakować samoloty firm oraz organizować zamachy na platformy koncernów.

Nigeria pogrążona jest w konflikcie od 2006, kiedy to miejscowi rebelianci, skupieni głównie w ugrupowaniu Ruch na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru (MEND), zainicjowali serię ataków na instalacje przemysłu naftowego w delcie oraz masowe porwania ich pracowników (do 2008 roku porwano ich około dwustu – większość wypuszczono po zapłaceniu okupu, wśród nich było także kilku Polaków). W wrześniu 2008 rozegrała się tam tygodniowa wojna naftowa.

Miejscowa ludność (głównie przedstawiciele plemion Ijaw i Ogoni) żąda sprawiedliwego podziału dochodów, jakie osiąga państwo z wydobywania ropy naftowej, oraz sprzeciwia się rabunkowej ich zdaniem gospodarce, prowadzonej przez koncerny naftowe, która ma prowadzić do fatalnych skutków ekologicznych w regionie.

Źródła[edytuj]