Przejdź do zawartości

2009-05-14: Ariane 5 wyniosła Herschela i Plancka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 14 maja 2009


W czwartek 14 maja 2009 o godzinie 13:12 czasu UTC rakieta nośna Ariane 5 ECA, wyniosła w kosmos Kosmiczne Obserwatorium Herschela i satelitę Planck. Start nastąpił z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej ze stanowiska startowego ELA-3.

Był to drugi tegoroczny start rakiety Ariane 5. Poprzedni odbył się w nocy z 12 na 13 lutego br. i zakończył się powodzeniem. Na orbitę trafiły dwa satelity telekomunikacyjne: Hot Bird 10 i NSS 9.

Satelity Herschel i Planck będą pracować na potrzeby badań naukowych prowadzonych przez agencję ESA - European Space Agency. Mają trafić na orbitę na tzw. punkt libracyjny (znany także jako punkt Lagrange'a, L2). Rakiety Ariane jako jedyne potrafią podołać misji wyniesienia dwóch satelitów jednocześnie i to zarówno na potrzeby komercyjne na orbitę geostacjonarną, jak i dla celów naukowych na orbity specjalne.

Satelita Planck (Cosmic Background Radiation Anisotropy Satellite/Satellite for Measurement of Background Anisotropies - COBRAS/SAMBA) jest sondą kosmiczną do wykonywania badań i obserwacji promieniowania reliktowego, natomiast satelita Herschel (Herschel Space Observatory) to teleskop kosmiczny do obserwacji astronomicznych w zakresie dalekiej podczerwieni i fal submilimetrowych. Głównym instrumentem teleskopu Herschel jest 3,5 metrowe zwierciadło i jest to największy do tej pory skonstruowany teleskop kosmiczny, dzięki któremu poznamy najdalsze zakątki wszechświata.

Zbudowanie i wyniesienie w kosmos Herschela kosztowało ponad miliard euro.

Źródła[edytuj | edytuj kod]