Przejdź do zawartości

2009-05-12: Spirit grzęźnie w marsjańskiej glebie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 maja 2009
Marsjański łazik "Spirit", należący do NASA
Artystyczna wizja lądownika Spirit na powierzchni Marsa
Artystyczna wizja lądownika Spirit na powierzchni Marsa

Marsjański łazik "Spirit" grzęźnie w miękkiej glebie. Pięć sprawnych kół nadal się kręci, ale próby wydobycia pojazdu z grząskiego gruntu spowodowały, że zakopały się w nim już prawie do połowy.

Zespół inżynierów łazika zawiesił tymczasowo poruszanie robota. Naukowcy skupiają się na zbadaniu podłoża na jakim znajduje się łazik i planowaniu symulacji poruszania się po nim.

Spirit jest w bardzo trudnej sytuacji, przekazał w poniedziałek menadżer misji obu pojazdów MER, John Callas. Postępujemy metodycznie i ostrożnie. Niewykluczone, że miną tygodnie zanim znowu ruszymy Spiritem. Na razie staramy instrumentami naukowymi robota zbadać właściwości fizyczne problematycznego podłoża.

Oba łaziki marsjańskie MER, "Spirit" i "Opportunity", działają ponad 5 lat dłużej niż było to przewidziane. Ich pierwotna misja była zaplanowana na 3 miesiące.

"Spirit" od dwóch miesięcy podróżuje z północy na południe, wokół niskiej równiny Home Plate, przeciwnie do wskazówek zegara. Ostatnia trasa łazika miała 122 metry długości. W zeszłym tygodniu zakopywanie się "Spirita" stworzyło obawy, że spód korpusu robota mógł już zbliżyć się do wysokości gruntu, co uczyniłoby wydostanie go z piasku jeszcze trudniejszym. Co więcej, od 3 lat prawe przednie koło łazika nie działa. Naukowcy mają więc do dyspozycji tylko 5 kół napędowych, a szóste jest bezwładnie ciągnięte lub pchane.

Za to w ciągu ostatniego miesiąca wiatr trzykrotnie zwiewał pył jaki osiadł na panelach ogniw słonecznych pojazdu. Dzięki temu obsługa misji ma do dyspozycji więcej energii elektrycznej. Poprawa bilansu energetycznego daje nam więcej czasu, powiedział Callas. Poświęcimy go na staranne zaplanowanie kolejnych działań. Wiemy, że burza pyłowa może uderzyć niespodziewanie, ale na razie niebo jest czyste.

Kwietniowe problemy komputerowe "Spirita" - utraty danych, restarty komputera, niewybudzanie się na sesje łączności - nie powtórzyły się w ciągu ostatnich 3 tygodni. Przyczyn tych incydentów wciąż nie odkryto.

Źródła[edytuj | edytuj kod]