Przejdź do zawartości

2009-05-11: Atlantis poleciał do Teleskopu Hubble'a

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 maja 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Emblemat misji STS-125
Start promu Atlantis do misji STS-125
Kosmiczny Teleskop Hubble'a widziany z pokładu promu kosmicznego Discovery. Zdjęcie wykonano podczas drugiej misji serwisowej STS-82, w 1997. Ten 2.4-metrowy teleskop został wysłany na orbitę okołoziemską w 1990 roku jako efekt współpracy Amerykańskiej (NASA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Wahadłowiec Atlantis wystartował w poniedziałek, jak planowano, ok godz. 20:01 czasu CEST (21:01 czasu polskiego) z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie.

Jego celem jest przeprowadzenie napraw i remontu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (HST) krążącego po orbicie okołoziemskiej, gdzie prom kosmiczny powinien dolecieć w środę.

Na pokładzie promu znajduje się siedmioosobowa załoga, w tym 38-letnia astronautka Katherine Megan McArthur. Kapitanem jest doświadczony pilot Scott Altman, który ma za sobą trzy misje wahadłowców.

11 dniowa misja promu Atlantis (STS-125), dokona lekkiej przebudowy i konserwacji 19-letniego teleskopu, dzięki której będzie mógł dalej pracować przynajmniej do 2014 roku.

Misja wahadłowca będzie trwać do 22 maja i w trakcie niej planowanych jest pięć wyjść astronautów w przestrzeń kosmiczną. Poza wymianą i naprawą niektórych elementów teleskopu, zostaną zainstalowane dwa nowe urządzenia, z którymi naukowcy wiążą duże nadzieje: kamera WFC3 (Wide Field Camera 3) i spektrograf COS (Cosmic Origins Spectrograph).

Kamera WFC trzeciej generacji jest 20-30 razy czulsza od obecnie zainstalowanej w teleskopie WFPC2. Ma pracować w świetle widzialnym, podczerwonym i ultrafioletowym. Spektrograf COS będzie dostarczał między innymi materiałów do badań nad wielkoskalową strukturą wszechświata. Przybliży naukowcom procesu formowania się i ewolucji odległych galaktyk, planet i gwiazd.

Oprócz instalacji tych dwóch urządzeń naprawione mają być: spektrograf STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph), który przestał pracować w 2004 i kamera ACS (Advanced Camera for Surveys), która popsuła się dwa lata temu.

Nie obejdzie się też bez wymiany żyroskopów, które często były już przyczyną poważnych problemów i przerw w działaniu HST.

Teleskop Hubble'a jest chyba najpopularniejszym i najbardziej medialnym urządzeniem optycznym stworzonym przez człowieka. Ten 12,5-tonowy teleskop został wysłany na orbitę okołoziemską w 1990 roku jako efekt współpracy Amerykańskiej (NASA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Misja STS-125 jest transmitowana "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV.

Zobacz też:[edytuj | edytuj kod]

Cel podróży: Kosmiczny Teleskop Hubble'a, umieszczony na wysokości 563 kilometrów nad Ziemią. Ten 2.4-metrowy teleskop zostanie wciągnięty do ładowni wahadłowca, gdzie astronauci dokonają niezbędnych napraw


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-125