Przejdź do zawartości

2009-05-10: Wahadłowce gotowe do startu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 10 maja 2009
Emblemat misji STS-125
Emblemat misji STS-125
Emblemat misji STS-125
Promy Atlantis i Endeavour na platformach startowych LC-39A i LC-39B. Prom Endeavour w misji STS-400 będzie stanowił ewentualny system ratunkowy na wypadek konieczności ewakuacji załogi z promu Atlantis. Po raz ostatni dwa promy kosmiczne w jednym czasie stojące na dwóch stanowiskach startowych
Siedmioosobowa załoga promu Atlantis misji STS-125, stoją od lewej: Michael J. Massimino, Michael T. Good, specjaliści; Gregory C. Johnson, pilot; Scott D. Altman, dowódca; K. Megan McArthur, John M. Grunsfeld i Andrew J. Feustel, pozostali specjaliści

Trwają przygotowania do startu promu kosmicznego Atlantis. Start wahadłowca Atlantis planowany na poniedziałek, 11 maja 2009 o godzinie 20:01:49 CEST (21:01:49 naszego czasu), nastąpi z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie.

Misja STS-125 jest dowodzona przez Scotta Altmana. Załoga składa się z: pilot Gregory C. Johnson i specjalistów: Michael T. Good, K. Megan McArthur, John M. Grunsfeld, Michael J. Massimino, Andrew J. Feustel.

Celem misji STS-125 jest naprawa i dostarczenie na Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (HST) nowej kamery, spektroskopu i baterii słonecznych. Nastąpi wymiana żyroskopów.

Nowa kamera Wide Field Camera 3 (WFC3) zastąpi wysłużoną WFPC2. Jest to już trzecia kamera dla teleskopu Hubble'a pracująca w zakresie widzialnym. Główny zakres rejestruje fale o długości 380 do 780 nm. Kamera rejestruje obrazy w szerokim zakresie od ultrafioletu do podczerwieni, choć przeznaczona głównie do zakresu widzialnego.

Podczas pięciu spacerów w otwartą przestrzeń kosmiczną astronauci zainstalują m.in. nowy komputer pokładowy, kamery, instrumenty badawcze oraz żyroskopy umożliwiające utrzymanie prawidłowej pozycji na orbicie.

Dzięki tej misji, teleskop Hubble'a będzie mógł dalej pracować przynajmniej do 2014 roku.

Start będzie transmitowany "na żywo" (online) przez Internet poprzez NASA_TV.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a widziany z pokładu promu kosmicznego Discovery. Zdjęcie wykonano podczas drugiej misji serwisowej STS-82, w 1997. Ten 2.4-metrowy teleskop został wysłany na orbię okołoziemską w 1990 roku jako efekt współpracy Amerykańskiej (NASA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-125