Przejdź do zawartości

2009-05-07: Wikimania 2010 odbędzie się w Gdańsku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 maja 2009

Po kilku tygodniach rozpatrywania ofert specjalna komisja uznała, że Wikimania, doroczny światowy zlot użytkowników, administratorów, programistów i osób w inny sposób związanych z wszelkimi projektami wiki, organizowany przez Fundację Wikimedia, odbędzie się w 2010 roku w Gdańsku. Zwycięstwo polskiej oferty poprzedzone było mozolną pracą specjalnej drużyny pod przewodnictwem Wojciecha Pędzicha, gdańskiego anglisty, znanego lepiej w polskich projektach Wikimedia jako "Wpedzich". Na początku mało kto wierzył w powodzenie tego, wydawałoby się, szalonego pomysłu, ale stopniowo do pracy nad polską ofertą przyłączali się kolejni entuzjaści i w ten sposób oferta stała się na tyle atrakcyjna, że pobiła wszystkie inne.

— Jechałem do pracy, kiedy dostałem smsa, że "jest coś od Phoebe na liście dyskusyjnej". Phoebe Ayers jest koordynatorką wyborów — mówi Wojciech Pędzich. — Sprawdziłem pocztę i myślałem, że to znowu pytania, albo kolejne odwleczenie decyzji, a tu miła niespodzianka z uzasadnieniem, dlaczego właśnie Gdańsk. Później była już tylko euforia całego komitetu — dodaje.

Na korzyść polskiego miasta przemawiały:

  • struktura komitetu organizacyjnego i osobna wiki polskiej oferty
  • dobre i niedrogie miejsce konferencji, możliwe do zaaranżowania na różne sposoby
  • kreatywność w planach co do organizacji przestrzeni
  • bogaty program dodatkowy
  • możliwość otwarcia na Europę Wschodnią, gdzie prężnie działają lokalne społeczności projektów Wikimedii; Wikimania byłaby dobrą okazją do ich poznania przez inne, bardziej znane w świecie społeczności
  • oraz fakt, że oferta była już obecna w mediach

W końcowej fazie z Gdańskiem rywalizowały Amsterdam i Oxford, przy czym ostatecznie kwestia przyznania praw do zorganizowania Wikimanii rozegrała się między Gdańskiem i Amsterdamem.

Z roku na rok w Wikimanii uczestniczy coraz więcej osób z całego świata. Podczas pierwszej edycji w 2005 roku w Frankfurcie nad Menem było ich 350, a już zeszłoroczna Wikimania, która się odbyła w Egipcie w Aleksandrii, zgromadziła ponad 1300 wikientuzjastów ze wszystkich zakątków świata.

Konferencja Wikimania odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej oraz w Centralnym Muzeum Morskim i Hotelu Królewskim, usytuowanymi na wyspie Ołowianka, znajdującej się na wschód od gdańskiego Starego Miasta.

Mottem konferencji będzie "Gdańsk - the city of freedom". Miasto, w którym narodził się ruch Solidarności wydało się organizatorom właściwym kontekstem dla spotkania uczestników projektów Wikimedia, którzy zajmują się rozpowszechnianiem wolnej wiedzy.

Organizatorzy liczą na wsparcie sponsorów, które będzie jednym z głównych źródeł finansowania konferencji, oprócz środków Fundacji Wikimedia. Organizacja konferencji będzie również wielkim wyzwaniem logistycznym, dlatego jej organizatorzy zapraszają do współpracy osoby i instytucji, które mogą wziąć udział w organizacji konferencji.

Kolejne edycje Wikimanii odbyły lub odbędą się w:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]