Przejdź do zawartości

2009-05-03: Święto Konstytucji 3 Maja

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 3 maja 2009

3 Maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji, Lech Kaczyński wręczy odznaczenia państwowe i nominacje generalskie na Zamku Królewskim w Warszawie. W archikatedrze św. Jana zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Ponadto w Łazienkach Królewskich odbędzie się piknik historyczny, a w Sejmie i Senacie dzień otwarty dla zwiedzających.

W obchodach święta wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz. Na Zamku Królewskim podniesiona zostanie flaga państwowa, odegrany będzie hymn i odczytana preambuła Konstytucji 3 Maja. Prezydent wygłosi przemówienie.

W archikatedrze św. Jana odprawiona będzie uroczysta msza w intencji ojczyzny. Przedstawiciele władz państwowych, wojska, samorządu, kombatantów i organizacji społecznych złożą wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ten dzień będzie uczczony również specjalną sesją Trybunału Konstytucyjnego, w której udział weźmie unijna komisarz Danuta Hübner.

Ponadto przez władze Warszawy przygotowane zostały imprezy plenerowe w Łazienkach Królewskich. Odbędzie się tam piknik historyczny, a w Pałacu na Wodzie prezentowany będzie oryginał Konstytucji 3 Maja.

Od 9.00 do 17.00 można zwiedzić najciekawsze miejsca polskiego parlamentu i obejrzeć wystawę na temat Parlamentu Europejskiego. Dzień otwarty Sejmu i Senatu rozpoczął się od uroczystego podniesienia flag Polski i Unii Europejskiej. W czasie zwiedzania można obejrzeć gabinety marszałkowskie, sale plenarne obu izb, Salę Kolumnową i prasową, a także spotkać się z marszałkami Sejmu i Senatu. Nowością będzie zorganizowana w jednej z sal sejmowych ekspozycja „Przestrzeń europejska”. Na zwiedzających czekać tam będą prezentacje, filmy, quizy, zabawy i informacje o europarlamencie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]