Przejdź do zawartości

2009-04-23: Ponad 100 000 cywilów uciekło ze strefy walk na Sri Lance

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Azja
czwartek, 23 kwietnia 2009

Od 20 kwietnia już ponad 100 000 cywilów uciekło z linii frontu gdzie trwają ciężkie walki między wojskami rządowymi, a Tamilami. Obie strony zarzucają sobie mordowanie niewinnych ludzi.

ONZ alarmuje, iż osoby pozostające w strefie wojny są w ogromnym niebezpieczeństwie. Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, ze jest głęboką zaniepokojona sytuacją na Sri Lance.

Jest to już ostatnia faza wojny, bowiem dowództwo armii rządowej podają, iż tylko 13 km² ziem Cejlonu, pozostaje w rękach rebeliantów LTTE.

Początek wojny domowej na Sri Lance sięga 1983 roku. Tamilowie (LTTE), którzy walczą o utworzenie niepodległego państwa tamilskiego Ilamu, zamieszkują głównie północną i wschodnią część wyspy. Przywódcą Tamilskich Tygrysów jest Velupillai Prabhakaran. Pomimo, że w 2002 roku zawarto tam rozejm, to walki wybuchły na nowo w 2006 roku. W 2008 roku armia lankijska przeszła do wielkiej ofensywy w wyniku, której zdobyto większość miast. 2 stycznia br. padła stolica Tamilów Kilinoczi. Na przełomie stycznia i lutego zdobywano kolejne miasta. Eksperci donoszą, iż wojna jest w końcowym stadium. Tamilskie Tygrysy deklarują nawet chęć zawieszenia broni i tym samym zakończenie wojny domowej trwającej na Sri Lance od 25 lat. Jednak rebelianci jednocześnie informują, że nie chcą oddać broni. Łączna liczba ofiar wynosi ok. 65 tysięcy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]