2009-04-22: Egzamin gimnazjalny 2009: test z wiedzy humanistycznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 22 kwietnia 2009
Z interpretacją tego obrazu zmagali się gimnazjaliści
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Dziś uczniowie kończący gimnazjum napisali test sprawdzający ich wiedzę humanistyczną. Test nazywał się „Podróż niejedno ma imię”.

W całej Polsce o godz. 9.00 gimnazjaliści przystąpili do pisania. Egzamin trwał 120 min. Test zbudowany jest w wiedzy gimnazjalnej z j. polskiego, historii, WOS-u, sztuki, muzyki. Test sprawdza umiejętności czytania ze zrozumieniem, interpretacji obrazu i wiersza oraz formy pisemne. W dzisiejszym teście pojawiło się podanie i rozprawka.

Pierwszym tekstem był wywiad z Markiem Kamińskim o tytule przewodnim testu. Następnie uczniowie zmagali się z interpretacja obrazu Jana Vermeera Geograf. Zaraz potem znalazły się kolejne pytania otwarte dt. wierszu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Prośba o wyspy szczęśliwe

Po 20 pytaniach zamkniętych (z wyborem a, b, c, d), nastąpiły pytania otwarte do tekstu pochodzącego z Newsweeka, dt. spełnianiu marzeń. Ostatnie zadania - podanie dt. wystosowania prośby do dyrektora szkoły w imieniu samorządu szkolnego o przeprowadzenie zbiórki na rzecz Fundacji Dziecięcych Marzeń. Ostatnią najwyżej ocenianą pracą (15 pkt.) była rozprawka nt. wyprawa, wędrówka, tułaczka... podróż niejedno ma imie. W tej pracy można było odnieść się do wydarzeń historycznych bądź literatury.

Jutro gimnazjalistów czeka egzamin matematyczno-przyrodniczy, a w piątek po raz pierwszy w historii gimnazjum za sprawą rozporządzenia Romana Giertycha odbędzie się test z języka obcego.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Pisanie go jeszcze raz w przypadku gdy uczeń napisał test słabo jest niemożliwe. W przypadku gdy uczeń z ważnych przyczyn nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, będzie miał wyznaczony drugi termin w czerwcu. Osoby przyłapane na ściąganiu również będą pisały test jeszcze raz.

Między innymi wynik z testu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej. Innymi kryterium jest liczba punktów uzyskanych za oceny na świadectwie (z wybranych przedmiotów) i za inne osiągnięcia zamieszczone na świadectwie ukończenia gimnazjum. Można ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół.

Testu nie piszą laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych (wojewódzkich lub ponadwojewódzkich) Wyniki będą znane w czerwcu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]