Przejdź do zawartości

2009-04-15: Komandosi złapali 11 somalijskich piratów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Afryka
środa, 15 kwietnia 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Załoga francuskiego okrętu wojennego udaremniła kolejny atak somalijskich piratów. Pojmano 11 morskich terrorystów.

Udana akcja komandosów została przeprowadzona w odległości 500 mil morskich (900 km) na wschód od kenijskiego portu Mombasa. Powodzenie akcji głównie zawdzięcza się temu, że całą noc kuter z piratami śledził śmigłowiec biorący udział w operacji Atalanta.

Złapani piraci teraz przebywają na wojennej fregacie, oczekując na osąd.

Piratom udało się uprowadzić w kwietniu 11 jednostek, z czego 2 pojmali wczoraj. Był to grecki frachtowiec oraz togijski transportowiec.

Również wczoraj piraci zaatakowali inny okręt, ale dzięki wspomnianemu śmigłowcu do porwania nie doszło. Z kolei 13 kwietnia prezydent USA Barack Obama zapowiedział zdecydowaną wojnę z piratami operującymi na wodach Oceanu Indyjskiego wokół Rogu Afryki.

Wody w obrębie Półwyspu Somalijskiego i Kenii są jednymi z najniebezpieczniejszych na świecie. Wielokrotnie powtarzają się tu porwania statków handlowych przez współczesnych piratów. O znacznym stopniu niebezpieczeństwa, jakie czyha na statki na tym obszarze świadczy fakt, że marynarki wojenne kilku krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Rosji wysłały w ten rejon okręty wojenne. W 2008 r. somalijscy piraci zaatakowali około 110 jednostek, z których uprowadzili 42.

Źródła[edytuj | edytuj kod]