2009-04-12: Korea Płn. potępiona przez ONZ

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Taepodong 2
(po prawej)
Azja


Mapa potencjalnego zasięgu północnokoreańskich rakiet


Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

niedziela, 12 kwietnia 2009

Japonia wraz z pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ uzgodniła w sobotę projekt rezolucji, potępiającej Koreę Północną, która tydzień temu dokonała próby rakiety balistycznej dalekiego zasięgu. Zdaniem Korei, wystrzelono na orbitę satelitę komunikacyjnego i była to próba o charakterze pokojowym.

Sporządzony dokument wskazuje na złamanie nałożonego na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną zakazu wystrzeliwania pocisków balistycznych i przeprowadzania prób nuklearnych. Zakaz ten zawiera rezolucja Rady Bezpieczeństwa nr 1718, uchwalona w październiku 2006 r. po północnokoreańskim eksperymencie z bojowym ładunkiem nuklearnym.

Sporządzony projekt, przekazany pozostałym 9 członkom Rady Bezpieczeństwa, wzywa komitet sankcji ONZ do podjęcia kroków mających wzmocnić obowiązujące już sankcje wobec reżimu północnokoreańskiego. Władze Korei Północnej twierdzą, że wystrzelono tam w niedzielę sztucznego satelitę Ziemi. Jednak zdaniem Japonii i państw zachodnich, była to w rzeczywistości próba bojowego pocisku balistycznego dalekiego zasięgu, co wzmogło ryzyko wybuchu konfliktu w regionie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]