2009-04-10: Żaryn odwołany za wypowiedź o Wałęsie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 kwietnia 2009

Z dniem 15. kwietnia Jan Żaryn, szef Biura Edukacji Publicznej IPN przestanie pełnić swoją funkcję. Jest to konsekwencja jego środowej wypowiedzi dotyczącej okoliczności przyznania statusu pokrzywdzonego Lechowi Wałęsie.

Jan Żaryn twierdzi, że jego słowa zostały przeinaczone przez gazetę. Zamierza nawet pozwać „Gazetę wyborczą”. „Chodzi mi o tytuł w gazecie. Ja nie śmiałbym nigdy w życiu używać takich obraźliwych słów pod adresem prezydenta RP Lecha Wałęsy – mówił.

Janusz Kurtyka zdecydował o odwołaniu ze stanowiska Jana Żaryna po tym, jak we środę w radiu TOK FM szef BEP w IPN powiedział: „Jest pewna zaszłość, która zdarzyła się za czasów prof. Leona Kieresa. Wałęsa otrzymał wtedy status pokrzywdzonego. Otrzymał go w sytuacji niewyjaśnionej, jeśli chodzi o życiorys. W kontekście obowiązującej wówczas ustawy status pokrzywdzonego mogli otrzymać tylko ci, wobec których nie było żadnego śladu, który wskazywałby, że w jakimś okresie życia dana osoba była zarejestrowana jako tajny współpracownik.

Żaryn tłumaczy, że jest gotowy na poświęcenie swojego stanowiska na rzecz zmniejszenia politycznego nacisku na IPN. „Jeżeli moje odejście, czy też zmiana na stanowisku pomoże Instytutowi Pamięci Narodowej w trwaniu w prawdziwym relacjonowaniu społeczeństwu historii Polski, to warto było zrobić to, co prezes zrobił” – powiedział.

Jak donosi „Rzeczpospolita” odwołanie Żaryna ze stanowiska nie oznacza jego definitywnego odejścia z IPN.

Źródła[edytuj | edytuj kod]