Przejdź do zawartości

2009-04-05: Korea Płn. wystrzeliła rakietę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 5 kwietnia 2009
Azja

Zgodnie z informacjami podanymi przez PAP, Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa, ONZ i Unia Europejska potępiły dzisiejszą próbę rakietową Pjongjangu, zaś Rosja zaapelowała o spokój i powściągliwość. Władze Korei Północnej potwierdziły, że „próba umieszczenia na orbicie sztucznego satelity” powiodła się.

Jak podała oficjalna agencja prasowa Korei Północnej KCNA, w niedzielę na orbicie okołoziemskiej Korea Północna umieściła doświadczalnego satelitę komunikacyjnego. Satelita został wyniesiony „w ramach narodowych projektów w sferze rozwoju badań kosmicznych” – informuje KCNA.

Rakieta przeleciała nad terytorium Japonii. Dwa człony rakiety spadły do Morza Japońskiego i do Pacyfiku niedaleko wybrzeży Japonii nie wyrządzając żadnych szkód. W związku z tym władze w Tokio wystąpiły o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Japonia będzie domagać się uchwalenia rezolucji potępiającej próbę i wzywającej do bardziej zdecydowanego egzekwowania sankcji ONZ wobec Pjongjangu.

Zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Południowej wystrzelenie północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu jest „jaskrawym pogwałceniem” rezolucji ONZ nr 1718 z lipca 2006 r., która wzywała Pjongjang do „powstrzymania się od wszelkich prób nuklearnych lub wystrzeliwania rakiet balistycznych”. W odpowiedzi Korea Północna ostrzega, że w przypadku poruszenia sprawy przez RB ONZ, rozmowy pokojowe zostaną zerwane.

Rząd USA określił próbę jako „prowokacyjną”. Zapowiedział również podjęcie „odpowiednich” kroków, aby uświadomić Pjongjangowi, że nie może bezkarnie narażać bezpieczeństwa innych krajów. Prezydent USA Barack Obama nazwał działania Korei Północnej „oczywistym pogwałceniem” rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i dodał, że w ten sposób Pjongjang jeszcze bardziej odizoluje się od społeczności międzynarodowej.

Obama, uczestniczący w trwającym właśnie w Pradze szczycie UE-USA, wezwał Pjongjang do powstrzymania się od „prowokacyjnych akcji”. Oświadczył również, że Stany Zjednoczone nadal będą działać na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Podobnie postąpiła Unia Europejska, która surowo potępiała wystrzelenie rakiety oraz wezwała Koreę Północną do zawieszenia swojego programu rakiet balistycznych i programu atomowego. Takie działania zaostrzają napięcia w regionie i zagrażają jego stabilności – napisano w oświadczeniu wydanym przez czeską prezydencję UE.

Według agencji RIA Novosti, władze Rosji oświadczyły, że nie będą sprawdzać czy wystrzelenie rakiety przez Pjongjang było pogwałceniem rezolucji ONZ. Apelują jedynie o spokój i powściągliwość w tej sprawie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]