2009-04-02: Korea Płn. przystępuje do testów balistycznych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Azja
czwartek, 2 kwietnia 2009

Korea Północna zapowiedziała wystrzelenie między 4 a 8 kwietnia rakiety Taepondong-2 z satelitą komunikacyjnym. Państwa regionu są zaniepokojone i podejrzewają, że w rzeczywistości jest to przykrywka dla testów rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Co prawda na zdjęciach satelitarnych rzeczywiście widać satelitę doczepionego do rakiety, jednak według ekspertów to atrapa. Pierwszy raz rakieta Taepodong-1 została wystrzelona w 1998 roku i wtedy również twierdzono, że to satelita komunikacyjny.

Japonia zapowiada zestrzelenie rakiety, jeśli przeleci nad jej terytorium. Rząd japoński powołuje się między innymi na rezolucje ONZ zakazującą Korei Północnej testów balistycznych.

Zaalarmowani są również Amerykanie. Udoskonalona w wyniku testów rakieta mogłaby sięgnąć nawet do wybrzeży Hawai i Alaski.

Pjongjang grozi niezwłocznym odwetem w razie najmniejszej próby pokrzyżowania planów. Wymienia z nazwy Stany Zjednoczone i Koreę Południową, a swojego "śmiertelnego wroga" Japonię, ostrzega: "jeśli Japończycy lekkomyślnie przechwycą naszego satelitę, mogą spodziewać się zabójczej reakcji".

Źródła[edytuj | edytuj kod]