Przejdź do zawartości

2009-04-01: Kurtyka w wywiadzie dla „Polski”: Kwaśniewski był komunistycznym aparatczykiem i zarejestrowanym agentem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 1 kwietnia 2009

W wywiadzie dla dziennika prezes IPN Janusz Kurtyka ostro krytykuje i polemizuje ze swymi oponentami. Między innymi zarzuca Aleksandrowi Kwaśniewskiemu współpracę z SB jako TW „Alek” i zaznacza, że „o tym, co robi IPN, nie będą decydowały interesy grup politycznych”.

Autoryzowany wywiad ukazał się w dzisiejszym wydaniu dziennika. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej jest ostatnio mocno krytykowany z powodu opublikowania przez jednego z jego podwładnych, Pawła Zyzaka, kontrowersyjnej książki pt. "Lech Wałęsa – idea i historia". W wywiadzie dla „Polski” Kurtyka w mocnych słowach polemizuje z krytykami jego osoby i całego Instytutu:

Trzeba zburzyć Pałac Kultury; Kwaśniewski nie jest w stanie nikogo obrazić, bo był komunistycznym aparatczykiem gwarantującym Sowietom przynależność Polski do ich imperium; a o tym, co robi IPN, nie będą decydowały interesy grup politycznych.

Prezes IPN zaznaczył również, że polskim politykom brakuje odwagi, by rozliczyć się z przeszłością, jak również skutecznie sprzeciwić się kontrowersyjnym koncepcjom Eriki Steinbach. Zdaniem Kurtyki, IPN jest "ostoją podstawowych standardów etycznych i patriotyzmu". W wywiadzie wypowiada się także na temat agenturalnej jego zdaniem przeszłości byłego prezydenta Kwaśniewskiego jako TW „Alek”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]