Przejdź do zawartości

2009-03-31: Rozpoczęto eksperyment Mars500

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 31 marca 2009

Dzisiaj rozpoczął się eksperyment Mars500 - badanie 6 ludzi, którzy przez 105 dni będą przebywali w izolacji symulującej załogową misję na Marsa.

Niemiec, Francuz i czterech Rosjan przez 105 dni nie opuści specjalnie przygotowanego kompleksu mieszkalnego mającego symulować warunki bytowe misji na Marsie. Celem badań jest poznanie psychologicznych efektów długotrwałego lotu kosmicznego - wpływu długotrwałej izolacji na stres, produkcję hormonów, cykl snu i nastrój.

Sześciu mężczyzn będzie mogło zabrać z sobą do rosyjskiego Instytutu Problemów Biomedycznych (IBMP) przedmioty osobiste, np. książki, laptopy, DVD. Badany będzie mógł opuścić kapsułę na swoje życzenie lub z powodu choroby, ale będzie oznaczało to wykluczenie z eksperymentu, zaś eksperymentatorzy będą to interpretowali jako śmierć astronauty.

Badacze uważają, że najtrudniejszym problemem załogowej misji na Marsa będzie zapewnienie pełnej autonomiczności załogi w czasie trwającego 1,5 roku lotu. Aby oddać to w eksperymencie, po jego rozpoczęciu do kapsuły nie będą mogły być dostarczone żadne nowy zapasy czy przedmioty. "Załoga będzie musiała samodzielnie rozwiązywać wszelkie problemy i drażliwe sytuacje". W celu zwiększenia realności sytuacji, łączność między badanymi osobami a eksperymentatorami będzie opóźniona o 20 minut.

Każdy z badanych będzie miał do dyspozycji własne pomieszczenie o powierzchni 3,2m² wyposażone w małe biurko, krzesło i łóżko. W kompleksie będzie też mała siłownia i rower treningowy,

Dodatkowo, przez 30 dni eksperymentu badani będą przebywali w symulatorze lądownika marsjańskiego, symulującego 30 dniowe orbitowanie wokół Czerwonej Planety.

Eksperyment przeprowadzany wspólnie przez Rosję i ESA będzie podstawą do dalszych, bardziej realistycznych eksperymentów, które rozpoczną się jeszcze w 2009 roku. Rosja i ESA zamierzają w końcu 2009 roku odizolować 6 pseudoastronautów na 520 dni, czyli tyle na ile szacowana jest pełna załogowa wyprawa na Marsa.

Z Europy, spośród 5600 chętnych, wybrano inżyniera niemieckiej armii, Olivera Knickela (lat 28), i francuskiego pilota cywilnego, Cyrille'a Fourniera. "Podczas eksperymentu będę obserwował rozwój komunikacji i relacji między współuczestnikami", powiedział Fournier w wywiadzie dla ESA. "Spodziewam się, że każdy z nas będzie miał wzloty i upadki: psychiczne, fizyczne, czy socjalne".

Ze strony rosyjskiej do badania zostali oddelegowani dwaj kosmonauci (Oleg Artemjez i Sergiej Riazański), oraz doktor medycyny Aleksiej Baranow i fizjoterapeuta, Aleksiej Szpakow.

Europejska agencja kosmiczna, ESA, i amerykańska agencja kosmiczna, NASA, zapowiedziały niezależne załogowe loty na Marsa w ciągu 20-30 lat.

Źródła[edytuj | edytuj kod]