Przejdź do zawartości

2009-03-29: Czechy popierają Sikorskiego jako kandydata na szefa NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 29 marca 2009

Kandydatura Radosława Sikorskiego na stanowisko sekretarza generalnego NATO została poparta przez Czechy. Poinformował o tym po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Hluboce nad Wełtawą minister spraw zagranicznych tego kraju - Karel Schwarzenberg.

Już wcześniej w kręgach dyplomatycznych mówiło się o ewentualnym poparciu państw środkowoeuropejskich dla Sikorskiego. Jak uważa szef czeskiego MSZ, Sikorskiego, przynajmniej na początku, będą popierać także pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli Węgry i Słowacja.

Nowy szef NATO ma być wybrany na szczycie sojuszu w przyszłym tygodniu. Za faworyta uchodzi duński premier Anders Fogh Rasmussen. W czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Hlubokiej nad Wełtawą Schwarzenberg skrytykował apel krajów muzułmańskich, które chcą, by Turcja zawetowała wybór Rasmussena na sekretarza generalnego NATO.

Były sekretarz generalny Sojuszu, a obecnie szef unijnej dyplomacji Javier Solana pytany o to, czy Radosław Sikorski ma szanse odpowiedział, że nie słyszał oficjalnie, aby polski minister miał takie aspiracje.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]