Przejdź do zawartości

2009-03-28: Turcja przeciwko kandydaturze Rasmussena na szefa NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Anders Fogh Rasmussen
sobota, 28 marca 2009

Jak poinformowała PAP, wczoraj (27.III) na antenie telewizji NTV premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zgłosił obiekcje wobec kandydatury duńskiego premiera Andersa Fogh Rasmussena na sekretarza generalnego NATO. Zdaniem tureckiego szefa rządu nominacja Rasmussena wzbudziłaby wśród muzułmanów gniew, gdyż jako premier nie zareagował na publikację karykatury Mahometa w 2006 roku.

Wówczas duński premier bronił media argumentując, że pomimo niepochwalania takich rysunków jego zdaniem wolność słowa jest wartością nadrzędną. W państwach muzułmańskich po publikacji karykatur wrzało - powiedział Erdogan, który podkreśla, że państwa arabskie apelują do Turcji, jako jedynego muzułmańskiego członka NATO, aby zawetowała kandydaturę Rasmussena.

Zdaniem Erdogana Kopenhaga nie reaguje na powtarzane od kilku lat prośby Ankary, aby zdelegalizować duńską telewizję Roj oskarżaną przez władze Turcji o związki z separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu.

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Jednak mimo protestów ze strony tureckiej Rasmussen jest faworytem wyścigu o stanowisko szefa NATO. Popierają go m.in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Swoje poparcie zasygnalizowały mu również Stany Zjednoczone. W gronie pozostałych kandydatów wymienia się m.in. polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Holender Jaap de Hoop Scheffer – obecny sekretarz generalny NATO, kończy urzędowanie 31 lipca. Jego następcę powinny jednogłośnie wybrać wszystkie kraje członkowskich sojuszu. Najprawdopodobniej decyzja zostanie podjęta 3 i 4 kwietnia na szczycie NATO we Francji i w Niemczech.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]