2009-03-28: Trzy kraje zmierzają wciąż do Unii Europejskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Unia Europejska

Europa

sobota, 28 marca 2009

Jak przyznali przedstawiciele Unii podczas spotkania w Hluboce, do członkostwa w UE nadal dążą Chorwacja, Macedonia i Turcja. Unijni szefowie dyplomacji zajmą się także sporem Słowenii z Chorwacją o granice.

Według PAP, przedstawicieli Chorwacji, Macedonii i Turcji zostali zapewnieni, że drzwi do UE pozostają dla nich otwarte, pomimo impasu w rozmowach z Chorwacją i ogólnej niepewności co do rozszerzenia Unii.

Tematem rozmów unijnych dyplomatów było również wejście Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Serbii. Przedstawiciele tych czterech krajów nie otrzymali jednak nadziei na członkostwo. Ich szanse, aby dołączyć do UE, są dużo mniejsze.

O rozszerzeniu Unii wiele się mówi. Zdania są jednak podzielone. Brytyjski minister spraw zagranicznych, David Miliband wyznał, że „rozszerzenie Unii Europejskiej uczyni ją tylko silniejszą”.

Podczas spotkania w Czechach ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich po raz pierwszy mają zająć się sporem Słowenii z Chorwacją dotyczącym przebiegu granicy morskiej na Zalewie Pirańskim. Słowenia, blokując negocjacje członkowskie z Chorwacją, jest pod coraz większą presją Wspólnoty, która chce wznowić rokowania zawieszone z powodu sporu granicznego obu państw.

Źródła[edytuj | edytuj kod]