2009-03-26: Stany Zjednoczone ostrzegają Koreę Płn. przed konsekwencjami prób rakietowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
czwartek, 26 marca 2009
Azja

Hillary Clinton, szefowa amerykańskiej dyplomacji, ostrzegła wczoraj Pjongjang przed poważnymi konsekwencjami w przypadku przeprowadzenia próby rakietowej. Według niej próba ta jeżeli dojdzie do skutku będzie prowokacją, której Stany Zjednoczone nie przeoczą.

- To prowokacyjne działanie (...) nie zostanie przeoczone i będzie miało konsekwencje - zapowiedziała Hillary Clinton w rozmowie z dziennikarzami podczas wizyty w Meksyku. Podkreśliła również, że w przypadku naruszenia przez Koreę Północną rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, skieruje sprawę do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Powiedzieliśmy bardzo jasno, że Koreę Północną będzie dążenie tą ścieżką kosztować i będzie miało wpływ na rokowania sześciostronne, które chcielibyśmy ożywić tak szybko, jak to tylko możliwe, ruszyć do przodu - podkreśliła Clinton.

W ubiegłym tygodniu Pjongjang ogłosił oficjalnie, że chce wystrzelić rakietę i umieścić na orbicie satelitę telekomunikacyjnego. W przeszłości Korea dokonywała prób z rakietami dalekiego zasięgu pod pretekstem wysłania satelity na orbitę okołoziemską.

Źródła[edytuj | edytuj kod]