2009-03-22: Polskojęzyczny Wikisłownik ma już 5 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 marca 2009

W dniu 22 marca 2009 polskojęzyczny Wikisłownik skończył 5 lat z liczbą ponad 130 000 haseł. Hasło numer 130 000, powstałe na dwa dni przed urodzinami, opisywało gołkę – rodzaj sera wyrabianego przez podhalańskich górali. Artykuł oprócz zwykłej definicji zawiera pełną odmianę słowa, ilustrację oraz link do dalszych informacji na Wikipedii.

Wikisłownik (po angielsku Wiktionary) to największy i najstarszy z siostrzanych projektów Wikipedii – tworzonych na wzór sieciowej encyklopedii serwisów pozostających wspólnie pod opieką Fundacji Wikimedia. Powstał 12 grudnia 2002 – kilka miesięcy po uruchomieniu polskiej Wikipedii. Polski Wikisłownik był wraz z francuskim pierwszą wersją językową inną niż oryginalna, angielska.

Niedługo po starcie polski Wikisłownik otrzymał wsparcie w postaci podarowanych mu, stworzonych wcześniej, słowników języków sztucznych – interlingwy i slovio, które są do teraz największymi dostępnymi w języku polskim. Później powstały słowniki dla kolejnych języków, dla których trudno jest w Polsce znaleźć materiały, takich jak dolnołużycki, gruziński, macedoński i suahili. Dostępny na Wikisłowniku słownik jidysz jest największym stworzonym w Polsce po II wojnie światowej. Ogólnie na Wikisłowniku opisano ponad 200 języków. W pracach nad słownikami pomagali Polacy mieszkający na stałe za granicą (m.in. w Danii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, USA) oraz obcokrajowcy.

Założeniem Wikisłownika było stworzenie słownika wykorzystującego w pełni możliwości oprogramowania wiki - brak ograniczeń miejsca, możliwość stosowania linków do łączenia haseł, wykorzystywanie multimediów. W jednym miejscu połączono słownik języka polskiego i słownik języków obcych, słownik synonimów i antonimów, słownik frazeologiczny, słownik skrótów i tym podobne. Nagrania, które można odsłuchać w przeglądarce lub ściągnąć na dysk, są dostępne dla 73% haseł ukraińskich, 56% rosyjskich i 38% angielskich. W tym ostatnim przypadku oznacza to ponad 4 000 nagrań w British English, wymowie amerykańskiej, australijskiej lub kanadyjskiej.

Autorzy Wikisłownika podkreślają, że w ciągu ostatniego roku położono większy nacisk na jakość i wiarygodność informacji, rozpoczynając akcję weryfikacji i uzupełniania artykułów o źródła.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]