Przejdź do zawartości

2009-03-14: Sudan: Lekarze bez Granic uwolnieni

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Afryka
sobota, 14 marca 2009

Porwani w środę (11 III) czterej medycy z belgijskiego oddziału Lekarzy bez Granic (MSF) zostali wypuszczeni przez porywaczy. Jednakże porwano czterech lekarzy, a uwolniono trzech.

- Porywacze zadzwonili do nas. Zakładników wypuszczono cztery godziny temu - powiedział wczoraj po uwolnieniu przewodzący włoskiemu MSF Kostas Moschochoritis.

Na terenie sudańskiego Darfuru ogarniętego wojną domową, ok. 200 km na zachód od miasta Faszer doszło do uprowadzenia czterech osób. Wśród porwanych znaleźli się kanadyjska pielęgniarka, włoski lekarz, francuski koordynator i obywatel Sudanu. Jeszcze dziś rano podawano, że lekarze nadal są przetrzymywani.

W ubiegłym tygodniu sudańskie władze wydaliły z Darfuru kilkanaście organizacji humanitarnych, w tym m.in. Polską Akcję Humanitarną.

Lekarze bez Granic to międzynarodowa organizacja pozarządowa utworzona w 1971 przez grupę francuskich lekarzy. MSF otrzymała wiele wyróżnień za swoje działania, z których najgłośniejszym była Pokojowa Nagroda Nobla w 1999.

Konflikt w Darfurze trwa od 2003 roku. Konflikt ten wywołał obecnie największy kryzys humanitarny na świecie. Liczba ofiar najnowszego konfliktu jest szacowana na ponad 200 tys. zabitych, łączny bilans zabitych w trwającym ponad 50 lat konfrontacji sięga ponad 2 milionów ofiar, zaś ponad 4,5 mln ludzi zostało zmuszonych do emigracji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]