2009-03-12: Afganistan: kto dowodzi prowincją Ghazni?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 12 marca 2009
Azja

Mimo że 30 października zeszłego roku Amerykanie przekazali naszemu wojsku odpowiedzialność za afgańską prowincje Ghazni, to w rzeczywistości polski kontyngent działający w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) tylko walczy, zaś administrację nadal sprawują Amerykanie.

Chodzi głównie o sprawowanie pieczy nad inwestycjami, pomocą i odbudową prowincji. Według oficjalnych map NATO, prowincja Ghazni, za którą odpowiadamy, wciąż jest w rękach Amerykanów i wynika to z obecności skrótu PRT (Provincial Reconstruction Team) na mapie, czyli kontrolę nad inwestycjami i odbudową terenów. Podkreślić należy fakt, że swoje PRT mają w Afganistanie takie kraje jak: Czechy, Turcja, Litwa czy Szwecja. Rzecznik MON Robert Rochowicz na pytanie czy rzeczywiście jest tak jak mapa pokazuje, zaprzeczył mówiąc: „to pomyłka”. Na drugi dzień jednak zmienił zdanie potwierdzając, że oficjalna mapa pokazująca strefy przedstawia stan faktyczny. - Rozmawiałem z naszymi ekspertami. Faktycznie, widocznie jest tak, że PRT w naszej prowincji sprawują nadal Amerykanie. Na mapie nie ma więc mowy o pomyłce - tłumaczył.

W Afganistanie polscy żołnierze walczą już osiem lat. Polski kontyngent liczy aktualnie 1600 żołnierzy. Ostatnie zalecenia zakładają intensywniejsze działania zaczepne wobec rebeliantów w polskiej strefie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]