Przejdź do zawartości

2009-03-10: Weto Lecha Kaczyńskiego ws. nowelizacji ustawy oświatowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 10 marca 2009

Prezydent zawetował ustawę, która obniżyłaby wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki szkolnej z siedmiu do sześciu lat. Poinformowało o tym późnym wieczorem w poniedziałek biuro prasowe kancelarii prezydenta.

Prezydent uznał, że ustawa powinna być lepiej przygotowana. Ponadto mówił dziennikarzom, że kryzys gospodarczy to nie najlepszy moment na przeprowadzanie reform oświaty.

Kaczyński podkreślał, że ustawa o oświacie może stworzyć problem braku miejsc w przedszkolach dla dzieci w wieku 3 – 4 lat. „W warunkach, kiedy rodzice każdego pięciolatka będą mieli prawo skierować go do przedszkola, może zabraknąć miejsc dla dzieci trzy – i czteroletnich” – tłumaczył.

„Jest mi przykro. Liczyłam na to, że prezydent da taki znak zgody, żeby pokazać, iż można budować atmosferę zgody wokół tego dokumentu, wokół edukacji” – skomentowała tę decyzję minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.

„Podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem starałam się rozwiać wszelkie jego wątpliwości co do nowelizacji ustawy oświatowej. Pan prezydent mówił cały czas, że w jego otoczeniu są różne opinie na ten temat, może te głosy krytyczne ostatecznie przeważyły” – powiedziała minister edukacji.

Lewica chce odrzucić weto[edytuj | edytuj kod]

Szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział, że jego klub parlamentarny pomoże koalicji odrzucić wczorajsze weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie nowelizacji ustawy oświatowej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej