Przejdź do zawartości

2009-03-09: Egipt: fala strajków i protestów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 9 marca 2009
Afryka

Jak informuje portal Libcom trwa fala strajków i protestów pracowniczych w Egipcie. Protesty objęli już sześć prowincji.

W Menoufia ponad 3000 pracowników zakładów tekstylnych Andrama protestowało w fabryce po tym, jak nie wypłacono im premii, które równią się już 228 dni pracy. Pracownicy twierdzą, że indyjski właściciel zakładu chce zlikwidować produkcję i wysprzedać maszyny na złom.

W Menya 350 pracowników zakładu bawełnianego odmówiło poraz czwarty przyjęcia wynagrodzeń za luty, w proteście przeciwko obniżeniu ich pensji.

W Dakahlia 150 pracownic zakładów odzieżowych Mansoura strajkuje przeciwko zwolnieniu z pracy przewodniczącego związków zawodowych i opóźnieniom w wypłacie należnych im świadczeń socjalnych. Robotnice okupują zakład.

W Qena 250 pracowników zakładów produkujących aparaturę medyczną Hebei od 4 dni prowadzi strajk. Wielu z nich także głoduje. Pracownicy domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń za styczeń i luty.

W Port Saidzie ponad 300 pracowników fabryki Eurotex Clothing przerwało pracę w proteście przeciwko łamaniu praw pracowniczych w zakładzie.

W Aleksandrii setki osób wzięło udział w wiecu w proteście przeciwko postępowaniu władz miasta, odbierającym im ziemię pod pretekstem, że nalezy ona do Agecji Rozwoju Rolnictwa.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]