2009-03-08: Prawica Rzeczypospolitej przedstawia program polityczny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 8 marca 2009
N icon politics.png

W sobotę (7 III) na kongresie Prawicy Rzeczypospolitej jej szef, Marek Jurek przedstawił główne tezy programu politycznego partii. Są to: naprawa polskiego życia politycznego poprzez wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i zlikwidowanie finansowania partii oraz ochrona praw rodziny. W swoim wystąpieniu Marek Jurek podkreślał, że największym wyzwaniem, jakie stoi przed jego ugrupowaniem, jest naprawienie polskiej polityki.

Zdaniem Marka Jurka, skreślenie z konstytucji wymogu proporcjonalności wyborów do Sejmu, które pozwoli na wprowadzenie wyborów większościowych w jednomandatowych okręgach wyborczych jest podstawą do zmiany obecnego stanu rzeczy. Uważa on też, że należy zlikwidować publiczne finansowanie partii politycznych z budżetu państwa.

Kolejną tezą programu partii jest „ochrona cywilizacji życia i praw rodziny”. – Opowiadamy się za wyraźnym potwierdzeniem w konstytucji praw człowieka należnych dzieciom poczętym oraz za uruchomieniem konsekwentnej polityki praw rodziny i solidarności z rodzinami, a więc obniżaniu podatku dla rodzin jako priorytet, co odbieramy jako działanie nie tylko solidarnościowe ale także gospodarcze – mówił były marszałek Sejmu. Podkreśla on, że konstytucja musi potwierdzać podatkowe prawa rodziny poprzez uznanie za dobro społeczne wychowywanie dzieci w rodzinie, która powinna korzystać ze wsparcia państwa.

W ocenie Marka Jurka, w czasie kryzysu powinniśmy postawić na rozwój przedsiębiorczości poprzez klasyczne instrumenty, które do tej pory nie były stosowane. Wymienił w tym kontekście: tani, dostępny kredyt sprzyjający przedsiębiorcom oraz ulgi podatkowe dla firm tworzących nowe miejsca pracy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]