2009-03-07: Sueddeutsche Zeitung: Anders Fogh Rasmussen szefem NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 7 marca 2009
Niemcy

Anders Fogh Rasmussen, duński premier, najprawdopodobniej zostanie nowym szefem NATO. Decyzję tę uzgodniły między sobą Francja, Niemcy i Wielka Brytania.

Jak pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung", kandydata z Europy poprze USA, które zwykle przychyla się do propozycji głównych państw europejskich.

Gazeta donosi, że 56-letni szef duńskiego rządu, który już od kilku tygodni uchodzi za jednego z bardziej obiecujących pretendentów do najwyższego urzędu w NATO, aktywnie promuje swoją kandydaturę. Między innymi spotkał się niedawno z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Sam Rasmussen zapewnia, że nie ubiega się o stanowisko w NATO a jego kandydatura jest "kwestią hipotetyczną".

Oprócz Rasmussena wśród kandydatów na sekretarza generalnego Paktu Północnoatlantyckiego wymieniani są m.in. szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, były szef bułgarskiej dyplomacji Sołomon Pasi, były minister obrony Wielkiej Brytanii Des Browne, minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Stoere, wicepremier Czech Alexander Vondra i kanadyjski szef resortu obrony Peter MacKay.

Na niekorzyść kandydatury Duńczyka przemawia jego reakcja na publikację w 2006 r. przez duńską prasę karykatur Mahometa, które wzburzyły świat arabski. Premier Danii podkreślał wówczas, że wprawdzie nie pochwala publikacji tych rysunków, lecz wolność słowa jest wartością nadrzędną.

Wyboru szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego przebiega w sposób nieformalny, a decyzja ogłaszana jest dopiero po uzyskaniu w tej sprawie konsensusu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]